näkö 0.9

hanne

hommasin lasit vuosi sitten arvoilla -0.75 ja -0.25 cyl -0.50. näen laseilla ihan hyvin, pidän niitä lähinnä koulussa ja autoa ajaessa. ongelmia aiheuttaa kuitenkin välillä tuo hieman hajataittoinen silmä, joka väsyy helposti. silmälasimääräyksessä näöntarkkuudeksi on merkitty 1.0 ja 0.9. tuon hajataittoisen silmän näkö jäi aavistuksen verran huonommaksi. ymmärsin, että lasimääräyksen näkötarkkuus tarkoittaa korjattua näköä, eikö? mikäköhän on näköni ilman laseja? ja mistä voi johtua että toisen silmän näköä ei saa korjattua yhtä hyväksi kuin toisen? ei sillä, että siitä nyt mitään haittaa olisi.

1

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Yhden silmän väsymisen tunne voi johtua siitä, että mahdollisesti tuon silmän lasiarvo ei ole aivan kohdallaan. Joillakin ihmisillä riittää 0,25 D suuruinen "virhe" aiheuttamaan oireita, toisilla ero voi olla suurempikin ilman että mitään oireita ilmenee. Mahdollisesti huonommankin silmän näöntarkkuuden voi korjata yhtä hyväksi kuin toisenkin silmän. Aina siihen ei kuitenkaan lasinmäärityksessä päästä ja syitä voi olla monia, kuten esim. ensin tutkitaan oikea silmä (vasen peitettynä) ja jos tässä vaiheessa peitetään vasen silmä kädellä, painavat jotkin ihmiset kämmenellä silmää, jolloin silmällä näkee sitten hieman huonommin ja taittovirheen mittaus saattaa mennä hieman pieleen. Lisäksi osa (etenkin nuorista) ihmisistä akkommodoi eli "jännittää silmää" testattaessa, etenkin toisen silmän ollessa peitettynä, tämäkin voi tehdä hieman virhettä. Valaistusolosuhteiden muuttuessa taittovirhekin voi olla hieman erilainen eli osa ihmisistä on hämärässä hieman likinäköisempiä kuin valoisassa, lisäksi mustuaisen koko voi vaikuttaa lasinmäärityksen tarkkuuteen (pieni mustuainen = syväterävyys paranee, jolloin pientä lasimuutosta ei niin herkästi huomaa).

      Jos silmän väsyminen häiritsee, niin voi käydä uudelleen näöntarkastuksessa optikolla tai silmälääkärillä ja mikäli selvää eroa nykyisiin laseihin arvoissa löytyy tai löytyy pieni ero mutta uudet arvot tuntuvat koesangoissa paremmilta, niin sitten saattaa lasinvaihto kannattaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9770
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      143
      5537
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2573
    Aihe