Hyvät vanhemmat, oletteko tyystin unohtaneet opettaa lapsillenne käytöstapoja? Nykyisin tilanne ainakin Helsingissä on se että pennut kiljuvat ja mökäävät aivan valtoimenaan kaikissa yleisissä tilaisuuksissa. Viimeisin teatteriesitys jossa kävimme lastemme kanssa oli viimeinen pisara. Emme kuulleet käytännöllisesti katsoen yhtään mitään siitä mitä näyttelijät puhuivat koska lapsiyleisö piti koko esityksen ajan aivan jumalatonta mekkalaa, eikä kukaan vanhemmista pannut tikkua ristiin hiljetääkseen jälkikasvuaan. Päinvastoin, myös vanhemmat puhuivat lastensa kanssa täyteen ääneen. Entäs sitten Ateneumin lastentapahtumat! Sinne mennessä pitäisi varustautua metsurin kuulosuojaimilla. Ateneumin kaikuvat salit kun vielä kymmenkertaistavat pentujen kiljumisen ja pienempien lasten parkumisen.
Pennut järjestykseen.
kasvatus hoi! Missä olet?
3546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näinhän se on. Helsingin tapahtumista minulla ei toispaikkakuntalaisena kokemuksia ole, mutta miten voi odottaa lasten osaavan olla hiljaa, jos eivät isät ja äiditkään saa edes kännyköitä yleisötilaisuuksissa hiljaiseksi!
se vapaakasvatus teettaa... "ei saa kurittaa lasta tai se saa vaurioita"...
olen samaa mieltä siitä että lapsilla pitäisi olla jonkinlainen kuri.me olemme pitäneet tytöille kovaa kuria.meidän perheessä ei tytöt ei silmille hypi joitain asioita saa tehdä ja joitain ei,tytöt on kyllä kuria noudattaneet vaikka valillä koetellaan meidän hermoja mutta puhumalla kaikki on selvitetty.olen tyytyväinen lastemme kasvatukseen.toivottavasti muutkin vanhemmat yrittäisivät kasvattaa lapsistaan kunniallisia kansalaisia vaikka välillä tekisi mieli luovuttaa.