Tietääkö kukaan, että myyvätkö kasvattajat puhdasrotuisten kanien lisäksi myös risteytyskaneja? Eläinkaupassa niitä näkyy olevan (tai sitten ne on vaan tavallista suurempia yms. hermeliinejä..?)
Risteytyskaneja?
rainbow
7417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Risteytykset eivät (yleensä) ole virallisten SKY:n kasvattajien kaneja, vaan monesti jonkun tavallisen tallaajan vahinkopoikueita, eläintukuista tms.
Kiitos vastauksesta. Osaatko sanoa, että onko näistä "ei virallisista" kasvattajista olemassa jotain samantapaista listaa kuin SKY:n sivuilla?
Ei niistä listaa ole. "Kasvattaja" voi olla vaikka "naapurin Maija".
Kaikki eläinkaupat ei niin kamalasti ole kiinnostuneet eläinten alkuperästä, koska ottavat liian nuoria kanejakin myytäväksi (liian nuoria vieroitettavaksi emosta, liian nuoria luovutettavaksi).
Joku/jotkin viralliset kasvattajat kasvattavat tarkoituksella risteytyksiä, ns. leijonaluppia, eli leijonanharjaksen ja kääpiölupan risteytyksiä.
"Joku/jotkin viralliset kasvattajat kasvattavat tarkoituksella risteytyksiä, ns. leijonaluppia, eli leijonanharjaksen ja kääpiölupan risteytyksiä." Tiedätkö, mistä tällaisia kasvattajia voisi löytää vai onko fiksuin tapa vaan etsiä esim. googlesta?
Tossa on ainakin yksi. Petralla tosin oli/on taukoa kasvatuksessa, mutta voithan kysäistä, milloin poikueita suunnitelmissa...
http://kotisivu.mtv3.fi/revontulen/
tosi paljon vastauksista! Voisin tosiaan pistää vaikka sähköpostia ja kysyä asiasta. Ihan vielä en kuitenkaan oo ajatellut kania hankkia, varmaan ens kesänä sitten kun mulla on taas enemmän vapaa-aikaa :)