RAV4 hinnat

Masa

Olen kiinnostunut hankkimaan ko. auton, mutta ilmiesesti kaikkein kannattavin vaihtoehto on ostaa uusi. Katselin näet käytettyjen hintoja, jopa 00/01 autoista pyydetään vielä 25t€. Miten on mahdollista?
Nykyisen autoni on vastaavassa ajassa pudottanut arvonsa 30t€ -> 15t€, merkin voi jokainen päätellä itse.
Ilmeisesti on totta ettei Tojossa hinta putoa.
Ei se myyntihinta autoa kalliiksi tee, vaan hinnanpudotus :-(

3

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitää hintansa

      Toyotassa hinta pysyy kyllä hyvin, Ravin kohdalla ja katumaastureiden yleensäkin arvo putoaa omistajan kannalta erittäin edullisesti. Niitä on kuitenkin rajallisesti käytettynä myynnissä ja ostajia löytyy, joku voisi nimittää ilmiötä markkinataloudeksi.

      Se on totta että Ravin uusi malli perusvarustelulla on "järkiostos", maksaa toimituskuluineen 35te, viiden vuoden päästä reilu satatonnia ajettuna saat siitä vielä 25te, mikäli vanhan mallin hintakehitys pitää paikkansa. Mutta todennäköisesti saat niistä käytetyistä 25te maksavista sen 15te vuosien päästä eli mikä nyt sitten on rahallisesti viisainta.

      Joku voisi sanoa, että autoihin ei kannata pääomaa sitoa, tuotto on melko huono...

    • Ihme ja kumma

      ja haluat karttanavigoinnin, sinun on maksettava Luxury versioon lisähintaa n. 7000 Euroa. Tosin kylkijäisiksi tulee nahkaverhoilua, vakionopeudensäädinta yms. mutta jos vain navigoinnin haluaa, taitaa TomTom tulla vähän edullisemmaksi. On muuten aika köyhä Executive -paketti.

    • ja pysyy

      kukaan ... et edes sinä itse usko tuollaisiin väitteisiin etteikö hinta alenisi sitä mukaan kun auto vanhenee

      onko oikeasti joku niin kaheli että maksaisi käytetystä uuden hinnan .. mitä ?

      no .. ehkä tojotakuski sitten ?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      68
      2871
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1468
    Aihe