kortilla maksaminen ruotsissa?

Hannah

Siis jos ostaa Ruotsissa kortilla (visalla), niin täytyykö olla Ruotsalainen henkkari? Siis ostaa Suomalaisella kortilla.. Vai riittääkö EU:n ajokortti?

14

3282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jänö

      Siis jos olet suomalainen niin mistä kuvittelet saavasi ruotsalaisen henkkarin??
      Kortilla maksamisessa Ruotsissa ei ole mitään erikoista kuin missään muuallakaan.
      Kysyvät kyllä ensin ruotsiksi sinulta henkkaria kunnes tajuavat, että olet suomalainen eivätkä henkkaria kaipaa.

      • Hannah

        Ei myyny, ku ei ollu Ruotsalaista henkkaria.. Siinä sitten yritti tarjota EU:n ajokorttia ja Suomalaista Visaa, muttei auttanu. Sitte ku ei ollu käteistä, nii mitäs siinä.. Ostokset jäi kassalle..

        Ja Suomalaiseltakin vaaditaan henkkari. Jokaisessa kaupassa kysyttii..


    • Visa kortti

      ettei tarvii näyttää henkkaria koskaan. Mutta sinulla onkin kai luottokortti, eikä pankkikortti.

    • tukholmasta

      Eihän sinulla ruotsalaista voi ollakkaan!

      • Hannah

        Tai olla rasisti..

        No tuskin kuitenkaa.. Tais mennä vaa vähän sekasin Suomalaisesta henkkarista..


    • rahaa automaatista

      sinulla on nähtävästi kotti millä saa nostaa rahaa automaatista muttei tehdä ostoksia kaupoissa.

    • että täällä on

      .. näitä uusavuttomia. Varmaankin Saksassa pitää olla saksalainen henkilöllisyystodistus.
      Visa on kansainvälinen luotto/maksuaikakortti ja kyllä se käy lähes joka paikassa. Pari kertaa on kysytty henkilösyyttä, kun summa on ollut jotain yli 300 euroa, mutta henkilöllisyyden todistaminen on onnistunut EU-ajokortilla tai passilla.

      • ruotsissa asuva

        Ruotsissa on erilaisa kortteja kuin Suomessa ja säännötkin osittain erilaiset. En yhtään ihmettele jos ei saanut tavallisella suomeiasella henkkarilla ostaa. Täällä ei tahdo edes passi kelvata hekkariksi. Kaupoissa ne voi hyvinkin kieltäytyä jos ne näkee jonkin oudon henkakrin mitä ne ei ymmärrä tai oudon Visakortin. Ei yhtään mikä ihme.


      • onn
        ruotsissa asuva kirjoitti:

        Ruotsissa on erilaisa kortteja kuin Suomessa ja säännötkin osittain erilaiset. En yhtään ihmettele jos ei saanut tavallisella suomeiasella henkkarilla ostaa. Täällä ei tahdo edes passi kelvata hekkariksi. Kaupoissa ne voi hyvinkin kieltäytyä jos ne näkee jonkin oudon henkakrin mitä ne ei ymmärrä tai oudon Visakortin. Ei yhtään mikä ihme.

        Mitä valiä mitä kortteja ruotsissa on? riittää että itsellä on visa joka ei kaipaa mitää kyselyjä henkkareista


      • ja ajokortti
        ruotsissa asuva kirjoitti:

        Ruotsissa on erilaisa kortteja kuin Suomessa ja säännötkin osittain erilaiset. En yhtään ihmettele jos ei saanut tavallisella suomeiasella henkkarilla ostaa. Täällä ei tahdo edes passi kelvata hekkariksi. Kaupoissa ne voi hyvinkin kieltäytyä jos ne näkee jonkin oudon henkakrin mitä ne ei ymmärrä tai oudon Visakortin. Ei yhtään mikä ihme.

        No enpä ole vielä joutunut tilanteeseen, missä ei passi olisi kelvannut henkkarina Ruotsissa. Voihan se olla, että jossain pikkukioskissa voi olla ongelmia, mutta yleisesti ottaen passi tai eu-ajokortti kelpaavat kyllä.


    • on tehnyt sen

      että suurin osa ruotsalaisista käyttää pankkikorttia, noin 90%.

      Tietääkseni on voimassa laki tammikuun eka päivästä että ulkomaalaisten on näytettävä henkkari luttokortilla maksettaessa ja kauppiaan on ilmoitettva jokaisen ulkomaalisen tekemä ostos verovirastoon.

      Muuten tämä sama lakialoite on vireillään EU:ssa. 25 maata on jo allekirjoittanut sopimuksen kiristää luottokorttiostojen turvallisuutta. En tiedä koska tuo laki tulee voimaan EU:ssa. Aloitteen EU:ssa teki Ruotsi.

      Järjestätynyt rikollisuus on niin valtava Ruotsissa ja rikollisuus ei tunne maitten rajoja.

      Luottokortit ovat erikoisen suosittuja rikollisten parsissa. Kuulin että olivat osteelleet jopa moottoripyöriä luottokorteilla, jonkun firman kortilla. Jotainhan tälle ongelmalle on tehtävä.

      Kuulin että monet liikkeet ja kaupat Tukholmassa soveltavat "itsesensuuria". Parempi kun ei myy lainkaan luottokortilla mitään.

      HUOM: älkää missään nimessä ostako tai maksako luottokortilla mitään netissä. Eikä kannata maksaa ravintoloissakaan, ainakaan Tukholmassa.

      • täh??

        Miten se pankkikortti sen luotettavampi väline on????


    • ja pyydetty anteeks

      kun myyjä on huomannut että on suomalainen. Hiukan kyllä ihmettelin kun n. 10 euron arvoisista ostoksista halus nähdä henkkarin, mutta kaivoin sen esiin kun kerran kysyi. Ehkä vasta sitten huomas katsoa että kyseessä oli Visa-kortti.

      • kerron...

        Ruotsissa asuvana tiedän, että melkein jokaisessa kaupassa käytetään pin-koodia henkilöllisyyden toteamiseen, eli vedät kortin (kyllä, monessa paikoissa jopa kortin joutuu "vetämään" lukijan läpi itse) ja näppäilet pin koodisi (tunnuslukusi) ja painat klar/ok.

        Ruotsissa lähes kaikki ostokset varmennetaan summasta riippumatta juuri korttien väärinkäytöksien takia, ja myös sen vuoksi sinulta ehkä kysytään henkkarit jos kauppiaalla ei tuota näppäinlaitetta tunnusluvun syöttöön ole.
        Ja tähän tarkoitukseen kelpaa myös suomalainen henkkari tai passi, vaikka myyjä muuta väittäisi. Jos ei edelleenkään myy, niin kannattanee vaihtaa kauppaa tai kertoa myyjän esimiehelle mikä on ns. kansainvälinen maksukortti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8696
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4858
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4308
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3867
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3246
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3060
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      54
      2790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2415
    Aihe