kortilla maksaminen ruotsissa?

Hannah

Siis jos ostaa Ruotsissa kortilla (visalla), niin täytyykö olla Ruotsalainen henkkari? Siis ostaa Suomalaisella kortilla.. Vai riittääkö EU:n ajokortti?

14

3443

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jänö

      Siis jos olet suomalainen niin mistä kuvittelet saavasi ruotsalaisen henkkarin??
      Kortilla maksamisessa Ruotsissa ei ole mitään erikoista kuin missään muuallakaan.
      Kysyvät kyllä ensin ruotsiksi sinulta henkkaria kunnes tajuavat, että olet suomalainen eivätkä henkkaria kaipaa.

      • Hannah

        Ei myyny, ku ei ollu Ruotsalaista henkkaria.. Siinä sitten yritti tarjota EU:n ajokorttia ja Suomalaista Visaa, muttei auttanu. Sitte ku ei ollu käteistä, nii mitäs siinä.. Ostokset jäi kassalle..

        Ja Suomalaiseltakin vaaditaan henkkari. Jokaisessa kaupassa kysyttii..


    • Visa kortti

      ettei tarvii näyttää henkkaria koskaan. Mutta sinulla onkin kai luottokortti, eikä pankkikortti.

    • tukholmasta

      Eihän sinulla ruotsalaista voi ollakkaan!

      • Hannah

        Tai olla rasisti..

        No tuskin kuitenkaa.. Tais mennä vaa vähän sekasin Suomalaisesta henkkarista..


    • rahaa automaatista

      sinulla on nähtävästi kotti millä saa nostaa rahaa automaatista muttei tehdä ostoksia kaupoissa.

    • että täällä on

      .. näitä uusavuttomia. Varmaankin Saksassa pitää olla saksalainen henkilöllisyystodistus.
      Visa on kansainvälinen luotto/maksuaikakortti ja kyllä se käy lähes joka paikassa. Pari kertaa on kysytty henkilösyyttä, kun summa on ollut jotain yli 300 euroa, mutta henkilöllisyyden todistaminen on onnistunut EU-ajokortilla tai passilla.

      • ruotsissa asuva

        Ruotsissa on erilaisa kortteja kuin Suomessa ja säännötkin osittain erilaiset. En yhtään ihmettele jos ei saanut tavallisella suomeiasella henkkarilla ostaa. Täällä ei tahdo edes passi kelvata hekkariksi. Kaupoissa ne voi hyvinkin kieltäytyä jos ne näkee jonkin oudon henkakrin mitä ne ei ymmärrä tai oudon Visakortin. Ei yhtään mikä ihme.


      • onn
        ruotsissa asuva kirjoitti:

        Ruotsissa on erilaisa kortteja kuin Suomessa ja säännötkin osittain erilaiset. En yhtään ihmettele jos ei saanut tavallisella suomeiasella henkkarilla ostaa. Täällä ei tahdo edes passi kelvata hekkariksi. Kaupoissa ne voi hyvinkin kieltäytyä jos ne näkee jonkin oudon henkakrin mitä ne ei ymmärrä tai oudon Visakortin. Ei yhtään mikä ihme.

        Mitä valiä mitä kortteja ruotsissa on? riittää että itsellä on visa joka ei kaipaa mitää kyselyjä henkkareista


      • ja ajokortti
        ruotsissa asuva kirjoitti:

        Ruotsissa on erilaisa kortteja kuin Suomessa ja säännötkin osittain erilaiset. En yhtään ihmettele jos ei saanut tavallisella suomeiasella henkkarilla ostaa. Täällä ei tahdo edes passi kelvata hekkariksi. Kaupoissa ne voi hyvinkin kieltäytyä jos ne näkee jonkin oudon henkakrin mitä ne ei ymmärrä tai oudon Visakortin. Ei yhtään mikä ihme.

        No enpä ole vielä joutunut tilanteeseen, missä ei passi olisi kelvannut henkkarina Ruotsissa. Voihan se olla, että jossain pikkukioskissa voi olla ongelmia, mutta yleisesti ottaen passi tai eu-ajokortti kelpaavat kyllä.


    • on tehnyt sen

      että suurin osa ruotsalaisista käyttää pankkikorttia, noin 90%.

      Tietääkseni on voimassa laki tammikuun eka päivästä että ulkomaalaisten on näytettävä henkkari luttokortilla maksettaessa ja kauppiaan on ilmoitettva jokaisen ulkomaalisen tekemä ostos verovirastoon.

      Muuten tämä sama lakialoite on vireillään EU:ssa. 25 maata on jo allekirjoittanut sopimuksen kiristää luottokorttiostojen turvallisuutta. En tiedä koska tuo laki tulee voimaan EU:ssa. Aloitteen EU:ssa teki Ruotsi.

      Järjestätynyt rikollisuus on niin valtava Ruotsissa ja rikollisuus ei tunne maitten rajoja.

      Luottokortit ovat erikoisen suosittuja rikollisten parsissa. Kuulin että olivat osteelleet jopa moottoripyöriä luottokorteilla, jonkun firman kortilla. Jotainhan tälle ongelmalle on tehtävä.

      Kuulin että monet liikkeet ja kaupat Tukholmassa soveltavat "itsesensuuria". Parempi kun ei myy lainkaan luottokortilla mitään.

      HUOM: älkää missään nimessä ostako tai maksako luottokortilla mitään netissä. Eikä kannata maksaa ravintoloissakaan, ainakaan Tukholmassa.

      • täh??

        Miten se pankkikortti sen luotettavampi väline on????


    • ja pyydetty anteeks

      kun myyjä on huomannut että on suomalainen. Hiukan kyllä ihmettelin kun n. 10 euron arvoisista ostoksista halus nähdä henkkarin, mutta kaivoin sen esiin kun kerran kysyi. Ehkä vasta sitten huomas katsoa että kyseessä oli Visa-kortti.

      • kerron...

        Ruotsissa asuvana tiedän, että melkein jokaisessa kaupassa käytetään pin-koodia henkilöllisyyden toteamiseen, eli vedät kortin (kyllä, monessa paikoissa jopa kortin joutuu "vetämään" lukijan läpi itse) ja näppäilet pin koodisi (tunnuslukusi) ja painat klar/ok.

        Ruotsissa lähes kaikki ostokset varmennetaan summasta riippumatta juuri korttien väärinkäytöksien takia, ja myös sen vuoksi sinulta ehkä kysytään henkkarit jos kauppiaalla ei tuota näppäinlaitetta tunnusluvun syöttöön ole.
        Ja tähän tarkoitukseen kelpaa myös suomalainen henkkari tai passi, vaikka myyjä muuta väittäisi. Jos ei edelleenkään myy, niin kannattanee vaihtaa kauppaa tai kertoa myyjän esimiehelle mikä on ns. kansainvälinen maksukortti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1465
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      64
      1227
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      98
      1000
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      924
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      304
      839
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      797
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      725
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      217
      714
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      675
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      626
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      297
      602
    12. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      594
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      538
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      490
    15. 35
      485
    16. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    17. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      57
      454
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      451
    19. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      450
    20. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      436
    Aihe