Minkä verran

laitokseen

sijoitetun lapsen harrastuksia tuetaan
laitoksesta taholta? Onko kenelläkään
tietoa?

4

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasta niin

      alussa, että tiedän vain sähly- ja lentopallokerhon, joka ollut lastani kiinnostava. Lisäksi kustantavat uintikertoja silloin tällöin.

      On kuulema mahdollisuus anoa laitosta maksamaan myös kuvataidekoulua esimerkiksi, jos joku haluaa. Ja kai muutakin on, jota en ole vielä selvittänyt.

    • nähtäväksesi

      sopimus jonka sijoittaja on tehnyt laitoksen kanssa. Siinä pitäisi näkyä mitä sopimukseen kuuluu. Ellei harrastukset siihen sisälly, voit itsekin hakea omalta sosiaalityöntekijältäsi harastusrahaa lapsellesi.
      Minulla tyssäsi asian hoito siihen että sosiaalitoimisto kieltäytyi näyttämästä sopimusta, en tiedä saisiko sen nähtäväksi jos valittaisi hallinto-oikeuteen. Sosiaalitoimisto kehotti kääntymään sijaiskodin puoleen ja sijaiskoti ilmoitti ettei lapsi halua harrastuksia.

      • kummalliselle

        tuo, että ei ole näytetty sopimusta.
        Tiedätkö itse lapsen oman mielipiteen
        harrastuksista, eikö hän todellakaan
        halua niitä?


      • paperit
        kummalliselle kirjoitti:

        tuo, että ei ole näytetty sopimusta.
        Tiedätkö itse lapsen oman mielipiteen
        harrastuksista, eikö hän todellakaan
        halua niitä?

        Huoltajilla on aina oikeus nähdä alaikäisen lapsensa kaikki rekisteritiedot. Ota yhteyttä tietosuojavaltuutettuun. Tietosuoja.fi sivulta löytyy myös kohta, jossa voi kysyä epäselviä asioita netinkin välityksellä.

        Jos asioita pimitetään, on syytä epäillä virkavirhettä, hoitovirhettä tms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      53
      4290
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      81
      3973
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3458
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3380
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      105
      2393
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2258
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2129
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2129
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2109
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2004
    Aihe