En asu Suomessa - mtta haluaisin ostaa kunnolliset Fiskarsin sakset. Tehdäänkö niitä enää Suomessa ollenkaan? Kirjoitin Fiskarsille ja tilasin, mutta sain vastaukseksi kirjeen, jossa ehdotettiin, että tilaan USA:sta. Ja toisaalta kuulin, että Fiskarsin sakset tehdään nyt Kiinassa!
Eikö kunnon sakseja enää siis saa?
Mistä saa Fiskarsin
12
1168
Vastaukset
- Hamsterilla
on neljät tai viidet fiskarsin sakset,just kääntelen käsissäni yksiä joissa lukee finland.
Voisitko kertoa missä maassa asut niin yritän ottaa selvää miten saisit ne sakset.
Aina me sulle joku paikka löydetään joka toimittaa kunnolliset sakset kun vain keksitään oikea keino.- aloittaja
Sakseissa, joita on myynnissä täällä, lukee 'Finland', mutta pakkauksessa sanotaan 'Made in China'. Sitä haluaisin tietää, että tietääkö kukaan, tekeekö Fiskars enää ollenkaan sakseja Suomessa. Olen kokeillut USA:ssa tehtyjä, ja ne ovat roskaa - pilaavat Fiskarsin maineen, hinta vain on sama kuin noissa huippusakseissa, joita Fiskars ainakin ennen teki. Kiinassa tehtyjä en edes kokeile - sieltä tulevan kaman tietää.
Minulla on vielä kahdet räätälinsakset, toinen pari jo 25 vuotta vanha, ja yhä (melkein) tuliterät). Ei ooe koskaan tarvinnut teroittaa, vaikka käytän niitä melkein päivittäin. Tulivat aika halvaksi, jos kestävät lopun elämääni. Haluaisin kuitenkin ostaa muitakin kokoja. - hamsteri
aloittaja kirjoitti:
Sakseissa, joita on myynnissä täällä, lukee 'Finland', mutta pakkauksessa sanotaan 'Made in China'. Sitä haluaisin tietää, että tietääkö kukaan, tekeekö Fiskars enää ollenkaan sakseja Suomessa. Olen kokeillut USA:ssa tehtyjä, ja ne ovat roskaa - pilaavat Fiskarsin maineen, hinta vain on sama kuin noissa huippusakseissa, joita Fiskars ainakin ennen teki. Kiinassa tehtyjä en edes kokeile - sieltä tulevan kaman tietää.
Minulla on vielä kahdet räätälinsakset, toinen pari jo 25 vuotta vanha, ja yhä (melkein) tuliterät). Ei ooe koskaan tarvinnut teroittaa, vaikka käytän niitä melkein päivittäin. Tulivat aika halvaksi, jos kestävät lopun elämääni. Haluaisin kuitenkin ostaa muitakin kokoja.nyt ottaa Fiskarssiin yhteyttä,selvitän tätä juttua ja tarkistan myös mikä on merkitty valmistusmaaksi noissa marketeissa myytävissä saksissa.
Katsotaan mitä tietoa löytyy.Jos nämä on merkitty suomessa tehdyiksi niin otetaan selvää mikä firma toimittaisi sinulle eri kokoisia.
Toivottavasti Australiassa nyt on lämmin,täällä Suomen puolessavälissä,Etelä-Pohjanmaalla, on karmean kylmä -25 ja kylmä tuuli.Kiersin koirieni kanssa 5 kilometrin aamulenkin ja tuntui että nyt pitäisi päästä johonkin palmusaarelle.
- Lindell
Lindellin nettitukussa on Fiskarssin saksia. Voi olla. että sieltä toimitetaan tavaroita vain yrityksille. Kysy kuitenkin, että voiko yksityishenkilö tilata sieltä. Kirjoita Pikahakuun sakset, niin sivulta löytyy Fiskarssin saksia. Tässä nettisivu http://nettitukku.lindell.fi/easyorderb2c/startbc?parm=bc7
- Piialla
http://www.askartelupuotipia.com/?p=nettipuoti&gID=05
Minä löysin jotain Fiskarsin tuotteita Piian Puodista, olisiko ne haluamiasi - Joka vois lähettää sakset
Sitenhän ne helpoimmin saisi.
- saksilla
- saksija
Kielitoimiston sanakirja avuksi saksia taivutellessa:
sakset
1. pihtimäinen leikkausväline, joka koostuu kahdesta limittäin vastakkain liikkuvasta veitsimäisestä terästä. Paperi-, peltisakset. Parturinsakset. Keittiösakset. Kalasakset. Leikata saksilla.
2. eräistä pitkäleukaisista nostopihdeistä. Tukkisakset.
3. Ravun sakset kahteen pihtimäiseen osaan päättyvät etujalat.
4. urh. vapaapainiotteista joissa vastustaja sidotaan jalkojen t. käsien muodostamiin pihteihin. Jalka-, käsisakset. Puolisakset.
mon. nom. sakset
mon. gen. saksien
mon. ill. saksiin
- Nimetön
Tupperwaren sakset ovat tosi hyvät.Maailman parhaimmat mielestäni,joilla voi leikata vaikka päivän esim:matonkuteita,eikä sormet mene kuopalle.
Käyppä tutustumassa www.tupperware.dk- Yritän
nyt aukaista heidän tuotelistaansa - on vienyt jo yli puoli tuntia, mutta on melkein valmis. Olisipa hieno juttu, jos löytyisi Fiskarsia paremmat sakset! En olisi osannut kuvitella.
- Japanilainen
KAI-merkki on todella hyvä. Käytin niitä aikaisemminkin, ja kestivät monta vuotta, mutta nyt löysin saman sarjan sakset räätälinsaksikoossakin! Ne eivät jää yhtään jälkeen vanhoista Fiskarseista, ja ovat tietty monta kertaa paremmat kuin kiinalaiset tai usalaiset nk. 'fiskarsit'. Nyt olen onnellinen!
- ostamaan
Triumphin sakset - sain samalla kertaa harkkosaksetkin kaupan päälle. Laatu ei tietysti ole sama kuin vanhojen Fiskarsien, mutta näyttävät ihan hyviltä, ja kestävät luultavasti muutaman vuoden. Ulkoasussa on yritetty kopioida Fiskarsin muotoilua. Mutta se jokin, se huippulaatu, jonka tuntee heti, ja näkee, se puuttuu näistä, kuten kiinalaisista "fiskarseistakin". Nyyh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760