Osaisiko joku kertoa millaista on asua Portugalissa? Olisi suunnitteilla kahden luokkakeverin ja 3 vuotiaan tyttäreni kanssa muuttaa vuoden päästä asumaan pariksi vuodeksi mahdollisesti juuri Portugaliin. Onko turvallinen maa, onko helppo löytää töitä, onko tietoa miten lasten hoito järjestyisi?
Tietoa Portugalista
6
1199
Vastaukset
- mahdat
olla oikein lopuksi menossa, kun toisaalla kyselet samoja asioita Espanjan tilanteesta ?
- taitaa
olla. Bulgaria, Espanja, Norja...
- varsinkin kotimaa
siinä missä muutkin eurooppalaiset maat. Työtilanne ei järin kaksinen, varsinkaan portugalia taitamattomalle/huonosti taitavalle. Etelässä äiti itse, tai sukulaiset hoitaa muksut. Yleensäkin suhteet/suosittelijat ovat erittäin tärkeät haet sitten työtä tai lapsenhoitajaa.
- hintikka
moi
Tilastot osoittanevat, että Portugali on jota kuinkin yhtä turvallinen maa asua kuin Suomi. Toki turvallisuus riippuu asuinpaikasta.
Portugalin virallinen työttömyysprosentti on tällä hetkellä runsaat 15 ja nousussa. Espanjan vastaava luku on lähellä 25 %. Nuorten työttömyysprosentti Portugalissa on yli 30. Portugalista muutti töihin muualle maailmaan viime vuonna noin 100 000. Ilman hyvää portugalinkielen taitoa työpaikan löytäminen on tämän päivän tilanteessa käytännössä mahdotonta. Koulutusta vaativiin tehtäviin pyritään nykyisessä työttömyystilanteessa palkkaamaan portugalilainen. Palkat Portugalissa ovat varsin alhaiset verrattuna Suomen palkkoihin, keskipalkka kuukaudessa on alle 1000 e. Eläminen on - ja sen täytyykin olla - edullisempaa kuin Suomessa, mutta monella portugalilaisella palkansaajalla on tekemistä, jotta saisi rahat riittämään edes välttämättömimpiin tarpeisiin.
Lasten- ja kodinhoitajia kyllä on saatavana ja suomalaisen mittapuun mukaan varsin edullisesti.- Anonyymi
massa en käynyt mutta luen seuraan vertailuja.lämmin,valtameri,korkeakoulutus anna abreu,arto paasilinna,eu-nato maa.vertailuissa top 10-joukossa,on rikaita köyhiä palkataso,terveyspalvelu.kokeile,älä tee pysyviä päätöksiä minkään suhteen,suomeen on vaikea palata,jos menetät esim sosiaaliturvan muun kiinteän omaisuuden suomessa.suomen sija no 10,eli emme ole misään kategoriassa,ja leikaus on ainut,ei väliinputoja yhteiskuntaa muuten olisi.tiedä mitä teet,kokeile vertaile.ja kuuntele myös jälkikasvua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708