Moi! Onko kellään kokemusta noista backpackers hostelleista, onko hyviä? Kannattaako/Täytyykö se jo varata aiemmin vai voiko sinne vain mennä? Hirvittää mitään kortti tietoja nettiin laittaa.
backpackers hostel
miten toimia?
5602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan normi reppumatkaajahostelliako tarkoitat vai mitä? Vai tarkoitatko juuri jotain tiettyä "Backpacker London hostel" tms. paikkaa? Ite ainakin parikymmentä kertaa noita varauspalveluita Visan kanssa käyttänyt ja aina on ollut ihan ok. Esim. www.hostelz.com veloittaa 10% + 2 taalan varausmaksun kortilta ja loput sitten maksetaan paikanpäällä. Ainakin Englannissa (kun tähän ryhmään nyt kirjoittelet) kaikki toiminut ihan jees. Tosin joskus hostelli on varauksesta huolimatta ollut ylibookattu (Tampereen Ryanair-lento kun saapuu niin myöhään Lontooseen), mutta aina se hostelli on sitten järkännyt majoituksen viereisestä paikasta ainakin. Varsinkin eka yö kannattaa aina varata, mutta jos nyt jollain vuokra-autolla on jatkamassa matkaa, niin sitten majoitusta löytää varmaan myös matkan varrelta.
nettisaitin (www.hostels.com) maksuvaihtoehtoja, voiko tosiaan visa electronillakin varata hostellin ja maksaa varausmaksun?
Jos lentää Ryan airilla lontooseen, pidätkö täysin pois suljettuna vaihtoehtona sitä että ensimmäisen yön nukkuisi kentällä, ja vasta aamulla lähtisi liikkeelle? Ajattelimme näin yrittää säästää yhden hostelliyön..
Noniin, lisäinfoa kysymyksestä. No, www.hostels.com ei ole sama kuin www.hostelz.com, tosin ne taitaa käyttää samaa hakupalvelua kuitenkin, eli käytännössä toimivat samalla lailla. No jos haluat säästää ekan yön majoituksen, niin majoitu ihmeessä Stanstedillä (ota joku oma nurkkaus sieltä, se onnistuu ihan ok). Pointtini on nyt se, että saat paremmat hinnat netin kautta kuin kävelemällä suoraan majoituskohteeseen. Eli jos lennät vaikka torstaina, niin majoitu to-pe-yö Stanstedillä, ja lähde sitten aamulla Lontooseen (bussi on halvempi kuin juna, mut riippuu tietty myös missä päin aiot majoittua), mutta varaa se pe-la-yö (ja muut siitä eteenpäin) jo valmiiksi webistä. Ainakin mitä ite oon noissa Lontoon ho(s)telleissa majoittunut, niin netistä saa aina parhaan hinnan.
Moi!
Kyllä nuo varausjärjestelmät hostelleillakin on ihan turvallisia. Eli varaa rauhassa netin kautta ja ota tulostettu tosite maksusta mukaasi niin ei pitäisi olla ongelmia. Tai vaihtoehtoisesti voit yrittää puhelimitse/sähköpostilla, osa hostelleista varaa tuotakin kautta.
Voi Stanstedillakin yötä olla, ainakin jos on hyväuninen. Mutta jos päädyt iltamyöhällä menemään hostellille niin on hyvä idea lähettää niille sähköpostia myöhäisestä saapumisesta niin pitävät sun paikan varmasti tallessa.
Tähän aikaan vuodesta todennäköisesti hostelleissa on tilaa ilman etukäteen varaamistakin, etenkin jos olette aikaisin liikkeellä. Mutta tuotakaan ei koskaan varmasti tiedä, eli mahdollisesti säästytte paljolta etsimiseltä jos varaatte valmiiksi. Ja totta on, osa hostelleista antaa halvemmat hinnat netin kautta varatessa!
Mina olin kerran Piccadilly Circuksen backpackers-hostellissa. Silloin oli vahan hatatilanne enka ollut varannut etuksteen, mutta tilaa oli... Mutta enpa kylla silti uskaltais laskea sen varaan jos olisin Suomesta tulossa, ikavempi juttu jos ei saakaan huonetta mistaan:)