Nokialle?

laupiasSamarkandilainen

    Suomi muistuttaa hyvin väkevästi muinaista neuvostoliittoa yhdessä asiassa:
Meillä on täällä yksi ainoa iso jättifirma, jonka etua on pantu palvelemaan koko yhteiskunta.
Kaikki koulutusohjelmat, painotukset, kurssit ja muut tehdään ko. yhtiön tai sen johdannaisten etua ajatellen.
Ko. yhtiö on haravoinut työmarkkinoilta parhaan aineksen itselleen ja sitonut sen tiukasti itseensä vaitiolo ym. sopimuksin.
Nokia ja sen ympärillä pyörivä teollisuus on tekesin ja muiden rahoituksien ensisijainen kohde.
Tasapuolisuus ja rehellisyys on yhteiskunnassa hukassa, esimerkkeinä valtion rahoittamat Nokia hankkeet (VirVe), digitelevisio ja monet muut.
Lehdistön peruusteeton Nokia kumartelu on kuin muinaista politbyroo suitsutusta, Kallasvuon verorikos hyvä esimerkki.
Nokian luoma salailun ja hymähtelyn ilmapiiri tyrmää kaiken innovatiivisuuden ja luovuuden alalta, katsokaa vaikka näitä mobiilipelejä: soittopeli ym. Ne ovat peleinä täyttä huuhaata, mutta idea onkin toimia "formaattipankkina", jos joku taho olisi "kiinnostunut"/ halukas kopioimaan, niin ompahan näyttää, että ko. roskaa on tuotettu jo pitkään.
Nokia on valjastanut koko suomen kokeilulabrakseen ja poliitikot hiihtää nöyränä perässä, kun niille heitellään silloin tällöin namia (vrt. lahjonta/ lobbaus).
Päästämällä Nokian osuuden merkittäväksi valtiontaloudessa ollaan luotu yhtälö, joka kaatuessaan kaataa koko kupin.
Nokia valvoo työntekijöidensä sähköpostia, yksityiselämää (testit jne) ja teettää työntekijöistään ja hakijoista turvallisselvityksen Suopon kanssa. Nokian rekisterissä on jo yli 40 000 suomalaisen turvallisuustiedot, eikä se suostu tätä myöntämään, puhumattakaan että antaisi tietoja vaadittaessa.
Muistaako kukaan Sonera skandaalia?
Lukekaa merkkejä: johtajisto on ryhtynyt jättämään laivaa.
Lapsien kännykänkäyttöä rajoitetaan: aivomuutoksia on siis löytynyt.
Mutta on hyvääkin. Paljon verotuloja.
Mutta kuinka kauan?

2

897

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelottaako?

      Korjaa tuo 40 000 luvuksi yli 100 000.

      x

      • putkeen tuijottanut

        Tuohon pitää laskea päälle ne ihmiset, jotka asuvat Lauttasaaressa siinä toisella puolella merenlahtea. Tähtikaukoputki on ollut ahkerassa käytössä. Taitaa olla melko rasvainen valokuva-albumi myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      64
      1081
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      28
      696
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      687
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      685
    5. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      9
      671
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      648
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      645
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      629
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      23
      567
    10. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      42
      560
    11. 61
      559
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      82
      558
    13. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      556
    14. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      46
      530
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      134
      508
    17. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      492
    18. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      447
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      29
      443
    20. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      47
      442
    Aihe