Suomi muistuttaa hyvin väkevästi muinaista neuvostoliittoa yhdessä asiassa:
Meillä on täällä yksi ainoa iso jättifirma, jonka etua on pantu palvelemaan koko yhteiskunta.
Kaikki koulutusohjelmat, painotukset, kurssit ja muut tehdään ko. yhtiön tai sen johdannaisten etua ajatellen.
Ko. yhtiö on haravoinut työmarkkinoilta parhaan aineksen itselleen ja sitonut sen tiukasti itseensä vaitiolo ym. sopimuksin.
Nokia ja sen ympärillä pyörivä teollisuus on tekesin ja muiden rahoituksien ensisijainen kohde.
Tasapuolisuus ja rehellisyys on yhteiskunnassa hukassa, esimerkkeinä valtion rahoittamat Nokia hankkeet (VirVe), digitelevisio ja monet muut.
Lehdistön peruusteeton Nokia kumartelu on kuin muinaista politbyroo suitsutusta, Kallasvuon verorikos hyvä esimerkki.
Nokian luoma salailun ja hymähtelyn ilmapiiri tyrmää kaiken innovatiivisuuden ja luovuuden alalta, katsokaa vaikka näitä mobiilipelejä: soittopeli ym. Ne ovat peleinä täyttä huuhaata, mutta idea onkin toimia "formaattipankkina", jos joku taho olisi "kiinnostunut"/ halukas kopioimaan, niin ompahan näyttää, että ko. roskaa on tuotettu jo pitkään.
Nokia on valjastanut koko suomen kokeilulabrakseen ja poliitikot hiihtää nöyränä perässä, kun niille heitellään silloin tällöin namia (vrt. lahjonta/ lobbaus).
Päästämällä Nokian osuuden merkittäväksi valtiontaloudessa ollaan luotu yhtälö, joka kaatuessaan kaataa koko kupin.
Nokia valvoo työntekijöidensä sähköpostia, yksityiselämää (testit jne) ja teettää työntekijöistään ja hakijoista turvallisselvityksen Suopon kanssa. Nokian rekisterissä on jo yli 40 000 suomalaisen turvallisuustiedot, eikä se suostu tätä myöntämään, puhumattakaan että antaisi tietoja vaadittaessa.
Muistaako kukaan Sonera skandaalia?
Lukekaa merkkejä: johtajisto on ryhtynyt jättämään laivaa.
Lapsien kännykänkäyttöä rajoitetaan: aivomuutoksia on siis löytynyt.
Mutta on hyvääkin. Paljon verotuloja.
Mutta kuinka kauan?
Nokialle?
laupiasSamarkandilainen
2
897
Vastaukset 2
- pelottaako?
Korjaa tuo 40 000 luvuksi yli 100 000.
x- putkeen tuijottanut
Tuohon pitää laskea päälle ne ihmiset, jotka asuvat Lauttasaaressa siinä toisella puolella merenlahtea. Tähtikaukoputki on ollut ahkerassa käytössä. Taitaa olla melko rasvainen valokuva-albumi myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3761513Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811029Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49748Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43735- 121715
- 60710
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10628- 50616
- 35614
- 52576
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 48479
- 80470