Miten voi olla samanaikaisesti sekä Paraislainen että Turkulainen? Väestörekisterissä osoite on Parainen, ollut useita vuosia, mutta kuitenkin esim julkisissa verotiedoissa on nähtävänä, että verot on maksettu Turkuun.
Kaksoiskuntalaisuus
?????
5927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos olet muuttanut johonki kuntaan ja ilmoittanut muuton olevan tilapäinen niin maksat verosi entiseen kuntaasi mutta tilapäinen asuinkuntasi on se missä nyt asut
Henkilö on asunut lapsuudenkodissaan Paraisilla ja väestörekisterissä on hänen osoite Parainen. Nyt hän asuu Turussa ja ainakin viimeksi vahvistetun verotuksen mukaan verot on maksettu Turkuun. Pysyykö hän silti Paraislaisena aina vaan?
mikä on henkilön kotipaikka?
henkilön kotipaikka on se, jonka hän itse kotipaikakseen katsoo ja jonka hän sitten maistraattiin ilmoittaa. verotuskunta on se kunta, jossa henkilöllä on kotipaikka 1.1.
Koska henkilön verotus on vahvistettu kaupunkiin x(Turku) vuonna 2004, niin silloin se on hänen kotipaikkansa eikä kaupunki y (Parainen), jossa hänen osoitteensa on väestörekisterin mukaan.
Seuraavaan kohtaan:
Ko. henkilö on ottanut vastaan etuuden kaupungista y vuonna 2004, jonka saamisen edellytyksenä on, että hakijan kotipaikka on kaupunki y. Tällöin on tapahtunut virhe. ( henkilön verotuskunta ollut ko. vuonna x julkisen verotiedon mukaan.) Kumman on vastuu, hakijan vai edun myöntäneen lautakunnan?