Hei ihmiset!
Kertoisitteko ystävällisesti missä olette kuntoutuneet onnettomuuden jälkeen (ja tietysti olen myös kiinnostunut itse paranemisprosessistakin). Itse jäin bussin alle jalankulkijana jokunen aika sitten. Onneksi vaurioita kärsivät vain jalat. Pikkuhiljaa alan päästä tolpilleni ja edessä olisi laitoskuntoutusjakso. Saan itse vaikuttaa siihen, minne olisin menossa, mutta en tiedä millaisia kuntoutuskeskuksia Suomessa on. Pitäisi löytyä hyvää ja asiantuntevaa kuntoutusta, jossa ymmärretään tälläisiä onnettomuuden aikaansaamia epäkohtia.
Kuntoutuskeskuksista?
4
1300
Vastaukset
- eli Synapsia
Jos vain pääset valitsemaan, kannattaa hakeutua Käpylään. Tekevät hyvää, kokonaisvaltaista työtä.
- -Fix-
Kyllä ne varmaan kaikki on ihan hyviä. Itse olin aikoinaan Kunnonpaikka nimisessä kuntoutuskeskuksessa kuukauden verran. Se on lähellä Kuopiota. Aika kokonaisvaltaista oli kuntoutus ainakin minun kohdalla. Paljon oli fysioterapiaa, toimintaterapiaa, neuropsykologista kuntoutusta ja lääkintäjumpparin rääkkiä. Vastapainoksi oli onneksi hierontaa, normaalia ja lymfahierontaa. Kovaa hommaa se oli, ohjelmaa parhaimmillaan aamu 8.30 - 16.00. Ruoka oli siinä paikassa hyvää ja sitä sai seisovasta pöydästä kaksi kertaa päivässä ja aamiainen tietysti. Itselläni oli pitkän tajuttomuuden ja vuodepotilaana olemisen jälkeen vammoja vähä joka paikassa.
- Hyviä kokemuksia
Invalidiliiton Käpylän kuntoutuskeskus:
http://inport2.invalidiliitto.fi/kapyla/index.html - ketjun aloittaja
Kiitoksia jo tulleista vastauksista. Käpylään eivät minua ota, sillä olen kuumenna liian terve.(Kun minulla ei ole mitään selkäydin vaurioita yms.) No mukavaahan se tavallaan on kuulla... Haeskelen edelleen paikkaa johon pääsisin yksilökuntoutukseen ja jossa panostettaisiin nivelten liikkuuvuuden lisäämiseen, yleiskunnon kohotukseen ja menetetyn lihaskunnon takaisin saamiseen. Siispä vinkkejä hyvistä paikoista edelleen tarvitaan... Onko kellään kokemusta esimerkiksi Invaliidisäätiö Ortonin kuntoutuksesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504077Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293635Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1171754
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181698Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1291098Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905