Piekkari

tuliskinkki

Joo eli mitä eläimiä saa piekkaril ampua.Saako sillä esim jänistä tai kettua ampua ollenkaan?

5

1225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan

      mikä liikkuu!!

    • poks

      ..kannattaa suorittaa metsästyskortti. Ilman korttia saat ampua mitat täyttävällä piekkarin patruunalla rauhoittamattomia lintuja (varis, harakka, räkättirastas, harmaa- ja merilokki) ja rauhoittamattomia eläimiä (rotat, hiiret).

      Erityisesti harmaalokin ja merilokin jahti on vaativaa eikä sovi mielestäni aloittelijoille. Eikä jahti ole vaativaa siksi, etteikö lokkeja näkyisi. Kyseessä on lokkien tunnistus. Harmaalokin varma tunnistaminen eroon rauhoitetusta kalalokista ei ole helppoa. Aloittelijalle voi olla mahdotonta tunnistaa lokkilajeja ilman kirjaa.

      Niinpä suosittelisin pitäytymään varis-, harakka- ja räkättirastasjahdissa. Näitten osalta piekkarin paukun jouleraja 150J piipunsuulta pitää ylittyä. Paukuista löytyy tietoa ainakin lapuan sivuilta. Scoremax on yksi hyvä vaimenninpatruuna, joka täyttää edellytykset.

      Variksille, harakoille ja räkättirastaille jahtiaika on (maanomistajan luvalla tietenkin) 1.8-28.2. Lapissa jahtiajat olivat hiukan pidemmät. Muistutan vielä, ettet saa ampua yhtäkään lintua, ellei sinulla ole maanomistajan lupaa. Kyseessä on metsästysrikos, mikäli ammut variksia luvatta toisen maalla. Tästä pääset käräjille ja ase menee valtiolle.

    • Cheyenne

      Elävänä pyytävillä loukuilla (myös jalkanaru) kiinnisaadun eläimen saa lopettaa 22lr patruunaa käyttävällä aseella.
      Samoin luolakoira-jahdissa 22lr on sallittu.
      Mutta nämähän kerrotaan kyllä metsästyskorttia varten opiskellessa...

    • Suujarru

      Rauhoittamattomia eläimiä kuten varista ja harakkaa. Riistaeläimistä ei muistaakseni saa ampua kuin pyytä ja kyyhkyä. Tietysti oravaa, jos joku nyt niitä haluaa ampua...

    • Pesäpyytäjä

      Oravaa, piisamia, näätää, minkkiä, kärppää, hilleriä, heinäsorsaa, tavia, haapanaa, jouhisorsaa, heinätavia, lapasorsaa, punasotkaa, tukkasotkaa, haahkaa, allia, telkää, koskeloita, riekkoa, kiirunaa, pyytä, peltopyytä, fasaania, nokikanaa, lehtokurpaa ja sepelkyyhkyä. Lisäksi villiintynyttä kissaa ja rauhoittamattomia lintuja. Suuenergian pitää olla vähintään 150 Joulea.
      Eli aika monipuolisestihan sitä pienoiskivääriä saa käyttää, kun vaan ymmärtää käyttää. Itse olen ampunut fasaaneja, riekkoja, kyyhkyjä ja helvetinmoisen nipun variksia pienoiskiväärillä. Näihin hommiin se onkin hyvä ase.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5575
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4521
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4464
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4285
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4242
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      156
      3731
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      87
      3050
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3025
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3021
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2130
    Aihe