vanha avotakka uusiksi

60-luvulla tyyliä?

Onko sallittua "vanhaa" taloa remontoidessa muuttaa esim arkkitehdin suunnittelemaa avotakkaa, jossa punakeltaista ja harmaata tiiltä.Sisustuksellisesti hyvin vaikea!

Emme halua pilata tyyliä emmekä itkettää mahdollisia lapsenlapsiamme jotka ehkä haluaisivat nähdä talon alkuperäisessä asussaan.

4

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietäjätekijä

      Otat esille hyvin mielenkiintoisen kysymyksen!
      Ja jaksat ajatella pitkälle.

      (toisaalta lapsenlapsesi saattaa viis veisata rakennustaiteen saavutuksista)

      Ensinnäkin, "hyvin" vaikea", koet siis suunnitelleen arkkitehdin epäonnistuneen tehtävässään? Jos vaikka tyyli/väri ovat erikoiset ja tyyliinsopimattomat?
      Joka tapauksessa avotakka on lämpöteknisesti virheratkaisu.

      Kysymys kuuluu: Pitääkö rakennusvirheetkin suojella?

      Tietysti ei!

      Mutta joittenkin "ihailijoiden" mielestä pitää, kun suunnittelija on nimekäs.
      Ts. ei niin hyvä suunnittelija ole voinut tehdä virneitä!

      Suojelu on menossa tolkuttomuuksiin! Mielenkiintoinen, mutta virheellinen näkökulma on "Rakennettu ympäristö" -lehden artikkeli, minkä on kirjoittanut arkkitehti, tekniikan tohtori Leena Makkonen Stora Enson pääkonttorin suojelusta Helsingin Katajanokalla.

      Makkosen perusteena on tietysti kulttuurihistoria! Mikäpäs muukaan, rakennustaiteeseen ei viitata.

      " MARMORIN LUONNE ON YLEVÄ, STORA ENSON PÄÄKONTTORISSA Aallon VALITSEMA ARVOKKAIN MAHDOLLINEN MATERIAALI, MARMORI KUVASTAA RAKENNUKSEN OMISTAJAN, SUOMALAISEN PUUTEOLLISUUDEN MERKITTÄVYYTTÄ."

      (voihan Venäjä! Taitaa tohtori olla telaketjukoulun Taistolaiskasvatti)

      Miksiköhän FinnForest rakensi Tapiolaan ison PUUKONTTORIN? Mitähän merkittävyyttä?

      Aalto oli näppärä detalji- ja esinesuunnittelija. Todellisen rakentamisen päälle hän ei ymmärtänyt. Ja lain mukaan katsoen kaikki "saavutukset" ovat ympäristötönsopimattomia!

      Se nyt vaan on niin, ja uudelleen Finlandia-talossa taas nähty, ettei marmori sovi suomalaiseen taloon tyyliin eikä ilmastoon.

      Materiaalin valintavirhe on korjattu vaihtamalla levyt graniittiin hyvällä menestyksellä muutamassa kohteessa.

      Mielestäni voit valokuvata kohteen ts. takan ja siten säästää muistikuvan.
      Uusi takka kannatta tehdä saman tien talon tyyliin sopivaksi, ja niillä opein jotka jo 1800 -luvun lopulla palokaasujen kierrättämisestä keksittiin ja nyt on uudelleen 60 -luvun hullutukssien jälkeen käyttöön otettu.

      • 60-luvulla tyyliä?

        hyvästä vastauksestasi!


      • Legitim

        Mitä ihmeessä tämä sitten tarkoittaa:

        "Uusi takka kannatta tehdä saman tien talon tyyliin sopivaksi, ja niillä opein jotka jo 1800 -luvun lopulla palokaasujen kierrättämisestä keksittiin ja nyt on uudelleen 60 -luvun hullutukssien jälkeen käyttöön otettu."

        Mielestäsi siis takka pitäisi uusia talon 60-luvun tyylin mukaisesti, mutta samalla sanot että 60-luvulla tehtiin "hullutuksia", ja suosittelet ilmeisesti jonkinlaista varaavan takan rakentamista 60-luvun taloon? Missä logiikka?

        Ekologistesti järkevä ja tehokas keskuslämmitys, ja jos takkaa haluaa niin koristetakka, se on 60-lukua (ja kaikki luvut senkin jälkeen.)Tuo sinun ehdotuksesi muistuttaa lähinnä sitä, että laitettaisiin peiliovia 60-luvun asuntoon...


      • Tietäjätekijä
        Legitim kirjoitti:

        Mitä ihmeessä tämä sitten tarkoittaa:

        "Uusi takka kannatta tehdä saman tien talon tyyliin sopivaksi, ja niillä opein jotka jo 1800 -luvun lopulla palokaasujen kierrättämisestä keksittiin ja nyt on uudelleen 60 -luvun hullutukssien jälkeen käyttöön otettu."

        Mielestäsi siis takka pitäisi uusia talon 60-luvun tyylin mukaisesti, mutta samalla sanot että 60-luvulla tehtiin "hullutuksia", ja suosittelet ilmeisesti jonkinlaista varaavan takan rakentamista 60-luvun taloon? Missä logiikka?

        Ekologistesti järkevä ja tehokas keskuslämmitys, ja jos takkaa haluaa niin koristetakka, se on 60-lukua (ja kaikki luvut senkin jälkeen.)Tuo sinun ehdotuksesi muistuttaa lähinnä sitä, että laitettaisiin peiliovia 60-luvun asuntoon...

        muistelin vanhaa "tiili" lehteä, missä oli esitelty tulisijojen kehitystä.
        En näe juurikan teknistä eroa vanhassa mallissa, missä savu kiertää poskikanavissa alas, verrattuna siihen, minkä itse asensin/muurautin Betker takkaelementeistä v. -94. Rakenteeseen kuuluu valukappakeet ja metalliosat, 10 mm villa päälle ja senjälkeen kuorrutuksesta voi tehdä mieleisensä. Vaikka 50 - luvun tyyliin.
        Pystypönttöuuni on samalla periaatteella. Kuorrutus on vaan halpa.

        Hullutuksella tarkoitan tulisijaa, joka piti takkahuoneessa olla, mutta vei lämpöä enemmän ulos, kuin toi sisään.
        Rakentaminen ei tarvitse krumeluureja, se tarpeeksi kallista muutenkin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe