Milloin hyvä aika ottaa kisulle kaveri ?

Janette

tervehdys:
itselläni on tälläinen tilanne : Oli 2 kissaa toinen 6v ja toinen melkein kymmenen.
tänä aamuna täysin yllättäen vanhempi kisu ei liikkunut ja hengitti todella huonosti. vein heti eläinlääkärille, jossa laitettiin happikaappiin ja sen jälkeen kokeita. tulos:keuhkot täynnä vettä ja kasvainta. lääkäri suositteli eutanasiaa, johon tietysti suostuimme, kissan tuskien ja kivun takia.
nyt on todella surullinen ja orpo olo. nuorempi kissoista etsii koko ajan , huutaa.. varmaan sekin vaikuttaa osaltaan että ei ole koskaan ollut yksin.. aina ollut vanhempi kisu hoitamassa häntä.
olemme mieheni kanssa sitä mieltä että olisi parasta ottaa kaveriksi pentu (pentu siksi että kissa luultavasti hyväksyisi paremmin).. mitä mieltä olette kannattaisiko ottaa ?
ja jos, niin missä vaiheessa olisi hyvä ?
kiitos jo etukäteen vastauksista.

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Minä kyllä ottaisin kaverin... Pentu tai aikuinen, riippuu omasta kissastanne. Itselle on kaikki kissat tulleet aikuisina, ja jotenkin on ollut mukavaa, että niiden luonteen näkee heti. Alkukankeuden jälkeen on tultu hyvin toimeen, pestään toisiansa ja nukutaan yhdessä.
      Voi sitä raukkaa, kun ikävöi... Tässä sen taas näkee, ettei pidä paikkaansa, kun jotkut väittävät, ettei eläin muistele. Meidän eläinlääkärikin väittää, että eläin tajuaa vain nykyhetken! En usko alkuunkaan... Tottakai niillä on muistot ja tunteet siinä kuin ihmisillä, ja muillakin eläimillä.
      Koittakaa jaksaa, toivottavasti löydätte kivan uuden perheenjäsenen. Sen avulla on helpoin unohtaa suru, niin teidän kuin kissankin.

    • Johanna

      Todella ikävä kuulla, että olette kokeneet menetyksen... Ainahan sitä sanotaan, että olisi hyvä ottaa uusi lemmikki menetetyn tilalle niin on helpompaa. Ei tietenkään saa ajatella, että se korvaisi menetetyn lemmikin, mutta auttaa se ajattelemaan jotain muuta kuin menetystä. Pidän itse löytöeläinhoitolaa ja näen paljon kilttejä kodittomia kissoja. On uskomatonta, miten paljon näitä kodittomia tulee, eikä kukaan kaipaa. Pentu on aina pentu, mutta jos perheessä on entuudestaan vanhempi kissa, saattaa aikuinen kissa olla oiva kumppani. Se ei välttämättä kiusaa ja roiku vanhemman kimpussa, kuten pentu saattaisi tehdä. Eri puraa on aina aluksi, mutta suuremmilta ongelmilta yleensä vältytään kun otetaan eri sukupuolta oleva kissa. Koittakaa jaksaa, lemmikin menetys on aina raskasta!

    • kaksi kissanpentua

      Luin jostain jonkun eläinlääkärin kirjoittaman kirjoituksen ko. aiheesta. Siinä hän kehotti odottamaan ainakin 2-3 kk että kissa ehtii unohtamaan ja surra poismenneen kaverinsa. Kissan muisti on siis suht pitkä,se voi muistaa kaverinsa sen kolmekin kuukautta...eli ei ehkä ihan heti kannata uutta hankkia, antaa kisun surra rauhassa. toki antakaa sille raasulle huomiota ja rakkautta nyt tarpeeksi... =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe