Siis: vanhassa 70-luvun puolivälin paikallamuuratussa 200m2 ( 120m2 kellarikrs) talossa alkaa öljysäiliö sanoa poks. Onko fiksuinta hankkia uusi öljysäiliö tilalle, vai onko joku järkevämpi lämmönlähde olemassa? Pelletit? Aurinkopanelit?
Kun ei näistä ymmärrä mitään :-/
Kiitos jos osaatte auttaa!!
Paras lämmitysjärjestelmä vanhan öljyn tilalle??
2
503
Vastaukset
- jooooo
Joo uusi säiliö vaan,jos ei systeemissä muuta vikaa ole.Kaupassa ne myy sulle vaikka mitä jos vaan menet tuollaisia kyselemään.
- Nimetön
Siis se öljysäiliö? Mulla on sellainen vanha maan alle kaivettu ja just sen tarkistutin. On varmaan alkuperäinen (-65) ja ihan kunnossa vielä. Ukot imas öljyt säiliöön, putsas pohjan ja jollain vekottimella tutki sen. Ennemmin kai öljykattila ja varsinkin poltin vaatii uusimista? pellettihomma muakin kiinnostaisi. siihen kai tarvii erillisen polttimen? Enpä tiiä saako sellaista vanhaan kattilaa? Asennettua vaikka siihen tilaan, jossa voi myös puita polttaa? Jos keksit vastauksen niin mullakin voisi olla käyttöä :)) Aurinko lienee hieman epävarma lämmönlähde. Ainakin nykyään kun ei tiedä milloin on kesä ja milloin talvi ;))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1604215Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4163196Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142108Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141770Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51168- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691005Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24921- 54896
- 71869