Sinitarra englanniksi???

apuaaa

SINITARRA in english please?

10

5764

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehd.

      Blue-tack

    • Ehd./2

      Tekisi mieleni kysyä vastakysymyksenä, että mikähän se ginidarra oikein mahtaa olla englanniksi, mutta enpähän kysykään. Tipaton tammikuun on vielä meneillään, kun vasta loppiaiselta aloiteltiin.

      Englannin kieli on muuten englanniksi English eikä english. Suomeksi taas englannin kieli tai englanti eikä suinkaan Englannin kieli tai Englanti. Jännää, eiks' olekin!

    • Ehd./3

      Siitä sinitarrasta vielä: miksi ihmeessä haluat tietää sen nimen millään kielellä? Käyttökelvoton tuote, jota ei olisi pitänyt keksiä koskaan!

      Minä olen antanut jyrkän kiellon tuoda mokomaa törkyä talouteni oven sisäpuolelle. Liimasi sillä mitä tahansa mihin tahansa, niin seurauksena on lähtemättömät tahrat!

      • kätevä keksintö

        "Minä olen antanut jyrkän kiellon tuoda mokomaa törkyä talouteni oven sisäpuolelle. Liimasi sillä mitä tahansa mihin tahansa, niin seurauksena on lähtemättömät tahrat!"


        Joo, näin on! Huomattavasti parempia ovat naulojen ja ruuvien reiät seinässä tai jos niitä ei halua pois ottaa, niin vielä kauniimpi, kun seinästä törröttää kymmeniä epämääräisiä "piikkejä".


    • Takametsien Mies

      Sinitarra on englanniksi Blu-Tack (ei bluE-tack).

      Itse käytin aikoinaan tarrana vistakittiä, joka myös hygrokittinä tunnetaan...

      • Ehd.

        Löytyypi tuote sellainen kuin UHU tac patafix. On UHU:n valmistamaa tavaraa ja valkoista. Käytetään kuin sinitarraa ikään.

        Uhu taitaa olla lähinnä saksaa ja merkitä huuhkajaa, huuhkainta, hyypiötä tai vastaavaa pöllöpetoa.

        Pata kai sitten pitää käsittää espanjan kautta: jalka, koipi, käpälä, tassu...

        Pata Negra: Isot Reserviläiset saavat ostaa Mustaa Tassua Alkosta. Maksaa hitusen alle kympin, eikä siitä saa myöskään ikävää ginidarraa. http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/006242?opendocument

        Siinä taidat todellakin olla oikeassa, että tuo BOSTIK SINITARRA on tavaramerkkikäsitteenä BLU TACK eikä blue-tack. Jälkimmäistäkin näkee käytettävän. Joka tapauksessa: annoin puolittain harhaanjohtavaa tietoa, mistä pahoitteluni!


    • Tässäpä.

      Bostik pakkauksesta:
      BLU-TACK
      The original re-useable adshive

      Easy-Stick
      • Clean and easy to use
      • Holds up, posters, cards, children's paintings, decorations, maps and messages.
      • Holds down, telephones and calculators to desks, ornaments to shelves, photos in albums, screws to screwdrivers, model parts during painting.
      • Holds safe, keys, pins, screws. Cleans fluff from fabric and dirt from typewriters.

      U.K.
      Leicester

      • Blu-Tack(R)

        Mutta kaikkialla muualla ja siis myös täällä: Blu-Tack(R). Lopussa se pakolinen ympyröity R.


      • God Shave the Queen!

        Adshive? Mainoksen mehulaispesä?


    • Virallinen tuotenimi on

      Blu-Tack

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11437
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9870
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      147
      5580
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3750
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2603
    Aihe