Internyttin uutinen:
"Englannista tulee ensimmäinen kieli Vaasassa
03.02.06 15.51
Englannista tulee ensimmäinen kieli suomenkielisille koululaisille Vaasassa syksystä alkaen.
Uuden koulutusohjelman mukaan tulee oppilaiden ensi kädessä oppia englantia. Neljänneltä vuosikurssilta voivat oppilaat sitten vapaaehtoisesti valita ruotsinluvun. Koulutuslautakunnan suomenkielinen osasto on hyväksynyt tämän uuden ohjelman.
Nykytilanteessa voivat suomenkieliset oppilaat valita ensimmäiseksi kielekseen englannin ja ruotsin välillä, siis kolmannella luokalla. Se kieli, jota ei ole valittu, tulee pakollisena viimeistään seitsemännellä luokalla."
Se on siis nyt Vaasassa ymmärretty, että englantia kannattaa kaikkien oppia jo alakoulussa, mutta yläasteelta alkavaa pakkoruotsia se ei silti vielä poista.
http://internytt.yle.fi/osterbotten.php#69898
Englannista tulee ensimmäinen kieli Vaasassa
ei ruotsalaisuudelle Suomessa
4
346
Vastaukset
- vaasassa
Huono homma. Kielitaito vaan huononee ja huononee.
- Vaan
Se paranee ja paranee. Ruotsi on vain pelkkä roskakieli, etkä sinä mahda sille MITÄÄN :)
- jäit
Vaan kirjoitti:
Se paranee ja paranee. Ruotsi on vain pelkkä roskakieli, etkä sinä mahda sille MITÄÄN :)
luokallesi, kun sait ruotsista nelosen ja nyt olet niin katkera että...
Englannista sait sentään vitosen.
- suomenkielinen
kyllä mun mielestä on ollut hyvä, että on saanut valita kumpaa kieltä lukee. Motivaatio on kuitenkin tärkein juttu, ja jos lapsi tahtoo lukea ruotsia niin se hänelle suotakoon. Eiköhän englantia opi elämässä muutenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697