Pentujen peruskoulutus kurssi....

Onko mitään hyötyä mennä pennun kanssa peruskoulutus kurssille jos se oppii ne peruskäskyt jo muutenkin?
6793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

järkevää mennä vaikka osaisikin jo osan tai jopa kaikki käskyt. Koulutustilanne on kuitenkin kentällä niin erilainen kuin esim kotosalla tai omassa pihassa harjoittelu. Vaikka koirasi osaa käskyt voi olla että kentällä se ei niitä tottelekaan aluksi, sillä siellä on niin paljon häiriötekijöitä ja muuta mielenkiintoista, joten suosittelen menemään! Täten koira "oppii käskyt paremmin", jos ymmärrät mitä tarkoitan.

Äänestä
  • ne kurssit yleensä on? Mihin aikaan niitä yleensä järjestellään? Arkena vai viikonloppuna? Mikä on mielestänne paras ikä pennulle mennä kurssille?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    ne kurssit yleensä on? Mihin aikaan niitä yleensä järjestellään? Arkena vai viikonloppuna? Mikä on mielestänne paras ikä pennulle mennä kurssille?

    ovat yleensä arki-iltaisin ja ilmaisia. heti rokotukset saatuaa kannattaa alottaa koulutukset.

    Äänestä

  • kurssit kirjoitti:

    ovat yleensä arki-iltaisin ja ilmaisia. heti rokotukset saatuaa kannattaa alottaa koulutukset.

    Joensuussa ei taida olla ilmaisia. Jossakin pitää olla jäsen että edes pääsee kurssille ja sitten vielä maksaa 34 euroo.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    ne kurssit yleensä on? Mihin aikaan niitä yleensä järjestellään? Arkena vai viikonloppuna? Mikä on mielestänne paras ikä pennulle mennä kurssille?

    Mun mielestä kannattaa mennä kurssille! Siellä ei opetella pelkästään peruskäskyjä vaan myös hyödyllisiä neuvoja, esim. koiran tullessa vastaan ym. Kurssit on ainakin meillä päin 60 €/8 kertaa. Pennun iän kannalta en osaa sanoo mikä ois paras ikä mennä, mut vauvaikäisille eli alle 4 kk:n ikäisille pennuille on tarkoitettu kursseja, joihin voi mennä vaikkei ole kaikkia rokotuksia. Kursseja on sekä arkisin että viikonloppuisin, aika taas riippuu ihan koirakoulusta.

    Äänestä

Jos koirasi osaa täydellisesti kaikki mitä koirakoulussa opetetaan, on siinä ainakin se hyöty, että koirasi oppii treenaamaan häiriössä. Ensin pentu osaa kotona tietyt hommat, sitten omassa pihassa/puistossa, sitten toisten koirien läsnäollessa. Luulen, että moni on sitä mieltä, että kun koira osaa istua, mennä maahan ja antaa tassua, ei kursseista ole hyötyä. En tiedä minkälaisia kursseja teilläpäin on, mutta siellä missä minä käyn kurssit maksavat 65 euroa/8 kertaa, kestävät tunnin kerrallaan. Kursseilla on 4-6 koirakkoa, joten opetus on hyvinkin henkilökohtaista. Pentukurssilla käsiteltäviä asioita ovat: perusliikkeiden (toko) lisäksi mm. luoksepäästävyys, luoksetulo, katsekontakti, remmissä kulkeminen, aktivointi, ihmisten ja koirien tervehtiminen, kaupunkikävely jne. Lisäksi tehdään kontaktiharjoituksia omistajan ja koiran välillä, opitaan oikea-aikainen koiran palkitseminen ja kieltäminen sekä kuinka koiraa venytellään.

Laadusta kannattaa maksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Onko mitään hyötyä mennä pennun kanssa peruskoulutus kurssille jos se oppii ne peruskäskyt jo muutenkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu