onko kypärä...?

onko kypärä suoja-varuste vai onko se vain koriste?
7645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Airsoft-käytössä se on enimmäkseen koriste. Voit itse valita haluatko pitää päässäsi painavaa pottaa vaiko hengittävää boonieta.

Äänestä
  • asiaan vaikuttaa myös kuinka tehokkailla aseilla softaat mutta jos kyseessä on vemppu pistooleita tai AEG:eja joissa ei ole virejä on se silloin vain koriste

    Äänestä

  • Siis kuka väittää että kypärät ovat painavia..? nehän painaa melkein yhtä vähän kuin boonie hattu (eli ei juuri mitään) jos se on komposiitti/muovikypärä..teräskypärä kyllä on sietämätön :)

    Äänestä

Kypärä on enempi koriste, mutta kyllä se suojaa antaa. Esim. jos joku ampuu läheltä päähän niin on paljon mukavempaa ottaa osumaa kypärään kuin boonieen. Myös kaatuilun ym. varalta on hyvä olla kypärä.

Itse suosin kypäriä enemmön kuin boonieita.

Äänestä
  • allekirjoittanut suosii M91:sen lipallista hattua. hatun alta voi vetää suojan alas, jolloin korvat ja kallonpohja on jollaintapaa suojattuna.

    -Vokkie-

    Äänestä

No muovireplikat on enemmän koristeita, mutta eiköhän ne suojaa kuitenkin jos liukastuu jäällä, tai repii päänsä johonkin terävään.

Varustelekasta saa kuitenkin suhteellisen halvalla aidon BW komposiittikypärän (90€ muistaakseni) joka suojaa kyllä sirpaleilta ja eiköhän myös kuuliltakin. Aito PASGT-kypärä menee kyllä 600€ ikävämmälle puolelle.

Airsoftkäyttöön pitäisi kyllä ihan muovikopiokin riittää.

Äänestä
  • kannattaa hommata kypärä.
    oon tosissani.
    mun yks kaveri pelas suht kot isossa pelissä,
    ne rämpi aika kovaa vauhtii metässä, ja jätkä kaatu,
    arvatkaa miten käy kun lyö takaraivonsa kivikkoon ilman kypärää.

    mä ainakin uskon et jos on vain lasit ja hammas suojat (ei siis koko kasvo maskia) niin kannattaa ostaa kypärä. ei kukaan halua turmella kasvoja sen takia kun ei viittiny maksaa parii kolmeekymppii kypärästä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mikä,mitä,hä? kirjoitti:

onko kypärä suoja-varuste vai onko se vain koriste?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu