grubin

Eli millä käskyillä palautetaan grub ylikirjoitettuun MBR:ään asennuslevyltä rescue-tilaan bootattuna?
Eikös boottivalikot ole säilyneet linux osiolla olevalla grubin osalla?

suse 10.0
3163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

http://www.ece.concordia.ca/~yu_luo/fc3_grub.html
sh#grub
grub>root(hd0,2)
grub>setup (hd0)
Jos linux on kolmas osio ensimmäisen iden masterilla.
OLi vaan kiire niin kysyin ensin täältä.
Olisikin hyvä tutustua kun kerkee noihin grubin komentoihin!

Äänestä

Mutta älä valitse asennusta vaan käynnistä olemassaoleva järjestelmä. Kun järjestelmä on käynnistynyt niin sitten
YaST -> Järjestelmä -> Käynnistyslataaja

Korjaa grub sieltä

Äänestä
  • Pistänpä muistiin. Näyttää olevan korjausasennuskin. Onkohan se samanlainen kuin winukassa. Ei se ainkaan rekisteriä korjaa;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


palautus kirjoitti:

Eli millä käskyillä palautetaan grub ylikirjoitettuun MBR:ään asennuslevyltä rescue-tilaan bootattuna?
Eikös boottivalikot ole säilyneet linux osiolla olevalla grubin osalla?

suse 10.0

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu