Mikäkohan on scanian kytkimeen tullut, kun ei iroita ollenkaan.Eli kun painaa kytkintä niin ei tapahdu mitään ei mene vaihde päälle. Voisko olla jokin venttiili jäätynyt, kun pakkastakin -20 astetta. autossa on paineilmakytkin.
Vastaukset 9
- Mika 3567
Ota rämkäsäiliön proppu irti ja kaada sinne jäänestoa ja jarrunestettä n.0.5litraa eipä temppuile enää...
Mikä scania on kyseessä??
Tuleeko kaikkiin säiliöihin ilmaa??- sam..........pakkaset
auto on 124l 470 vm. 2002 scania.
- olekaan
sam..........pakkaset kirjoitti:
auto on 124l 470 vm. 2002 scania.
jäässä! Kytkinakselilla oleva orjasylinteri sanoi sopimuksen irti. Tyyppivika 4-sarjalaisissa, R-sarja käyttää lootan ulkopuolista kytkinsylinteriä.
Onko kytkinnestesäiliö tyhjä? Laatikon pohjasta kun otat sen kumilätkän irti, niin näet tuleeko kytkinneste sylinteriltä pihalle. - sam.....pakkaset
olekaan kirjoitti:
jäässä! Kytkinakselilla oleva orjasylinteri sanoi sopimuksen irti. Tyyppivika 4-sarjalaisissa, R-sarja käyttää lootan ulkopuolista kytkinsylinteriä.
Onko kytkinnestesäiliö tyhjä? Laatikon pohjasta kun otat sen kumilätkän irti, niin näet tuleeko kytkinneste sylinteriltä pihalle.Joo tota se taitaa olla tyhjä se säiliö. Pitääkö siinä sitten koko vaihteisto purkaa pois tieltä, että pääsee sen sylinterin vaihtamaan?. Vai onko jokin helpompi keino, jos kerran se on vaihteiston sisällä.
sam.....pakkaset kirjoitti:
Joo tota se taitaa olla tyhjä se säiliö. Pitääkö siinä sitten koko vaihteisto purkaa pois tieltä, että pääsee sen sylinterin vaihtamaan?. Vai onko jokin helpompi keino, jos kerran se on vaihteiston sisällä.
Kyllä se vaihdelaatikko on otettava irti että pääsee käsiksi kytkinsylinteriin ja vaihtamaan sen.
- sam..............pakkaset
RK-asentaja kirjoitti:
Kyllä se vaihdelaatikko on otettava irti että pääsee käsiksi kytkinsylinteriin ja vaihtamaan sen.
Voihan saa.......... saaaaaaaa. Se ei enää olekaan ihan pieni homma. Ja autolle tulee seisontapäiviä. KIITOS vastauksista.
- saman kokenut
sam..............pakkaset kirjoitti:
Voihan saa.......... saaaaaaaa. Se ei enää olekaan ihan pieni homma. Ja autolle tulee seisontapäiviä. KIITOS vastauksista.
joo taikka ainakin seisonta päivä ei siinä kauaa mene scan autolla riippuen tietysti päällirakenteista!!???? puolesta päivästä päivään!!! siellä se homma hoituu ja ainakin työllä ja varaosilla takuu!!
- Päräys
sam..............pakkaset kirjoitti:
Voihan saa.......... saaaaaaaa. Se ei enää olekaan ihan pieni homma. Ja autolle tulee seisontapäiviä. KIITOS vastauksista.
oli juuri auto scanialla ku hajos puolittajan synkronirengas. Samalla laittoivat sen kytkinsylinterin ettei tartte heti taas laatikkoo ottaa irti. Koko hommas ei silti menny ku 8 tuntia. Puuauto, mutta luulen että altapäin tonkivat joka autoa..
- alakautta
Päräys kirjoitti:
oli juuri auto scanialla ku hajos puolittajan synkronirengas. Samalla laittoivat sen kytkinsylinterin ettei tartte heti taas laatikkoo ottaa irti. Koko hommas ei silti menny ku 8 tuntia. Puuauto, mutta luulen että altapäin tonkivat joka autoa..
tuo homma on toteutettava. Tuo 8 tuntia on aika hyvä varata päällirakenteista riippuen.
Joskus homma saatiin kahteen pekkaan tehtyä kolmessakin tunnissa, mutta silloin kaikki pelas kuin unelma; ei jumittuneita pultteja, kaikki helposti käsillä, ei ulosotossa pumppua,pystyputki jne.
Scanialla osaavat myös samalla laittaa tuon yläsylinterin korjaussarjan, jos meinaa että uuden orjan käyttöikä ois vähän pitempi.
Hyvä samalla vilkasta tuo kytkinpuolikin, ei meinaan ajassa paljon tuohon enää ota.
Alihankkijan kannattais varmaan tehdä nuo orjasylinterit sellasik, että ne kestäis myös tuota kytkinnestettä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran99919Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?150849- 64720
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y26682Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47674Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46644- 47604
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä31562Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20533- 31531
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27526Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee445511- 6496
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81489Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.31476- 44471
- 30456
- 41451
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 364437En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39424