Pelkään kissoja! Olen usein poikakaverini luona yötä, mutta pelkään hänen kissaansa! Kun nukun ja ovi on kiinni, kissa tulee oven alta! En saa unta, kun kissa on huoneessa ja pitää olla ihan paikallaan, sillä kissa hyökkää joka paikkaan joka liikkuu! Auttakaa, PLEASE :(
Apua! ;(
6
606
Vastaukset
- pimu
no on sulla ongelmat!must on ihanaa ku kissat tulee yöl viereen nukkumaan, yks kissa rakastaa varpaita, varsinki ku ne on piilossa peiton alla. kissat on ihania, jos joku on varma niin se on aivan varma.
- ongelmaa?
Kaikki asiat mitkä itselle ei ole hankalia, niitä sitten vähätellään muiden kohdalla, itsekästä omaan napaan tuijottamista!
Itse tykkään kaikista karvapalleroista, mutta erään ystäväni vuoksi olen oppinut ymmärtämään, että on ihmisiä jotka pelkäävät kaikkia mahdollisia eläimiä; kissoja, koiria...
No joo... on sullakin ongelmat... Tuo ei liene paras vastaus tähän pelkoon.
Joku pelkää ahtaita paikkoja, joku aukeita paikkoja. Fobioita löytyy joka lähtöön.
- Antero..
Olen tavannut kerran erään ihmisen, joka pelkää aivan järjettömästi ihan kilttejäkin kissoja. Hänellä tuota pelkoa voi epäilemättä pitää jo fobiana. Ihmisillä voi olla mitä erilaisempia pelkoja jopa siinä määrin että nuo pelot haittaavat normaalia elämää. Fobioita ovat esimerkiksi:
http://koti.mbnet.fi/skene/fobia.txt
Kissafobia on nimeltään gatofobia. Jos esimerkiksi uskallat silittää kissaa, et ehkä vielä kärsi kissafobiasta.
http://members.tripod.com/jejoni/fobiat.htm
Pelosta voi päästä eroon pitkäaikaisella siedätyshoidolla eli olemalla vähän kerrallaan kissan kanssa ja koskettelemalla kissaa. Onneksi vain unessa on 10 kiloinen Maine Coon kerran hypännyt vatsani päälle ylhäältä kirjahyllystä. - kans kun
pelkäsin kissoja aivan hirmuisesti! Varsinkin kun sellainen oli iltavillissään taikka sitten kävi käsix kun yritti silittää sohvan takana, lapsena. sitten vaan yht´äkkiä varhaispubertaani-iässä iski ihastus eikä se ole vieläkään laantunut.
Muista, ettei ole normaalia taikka hyväksyttävää kissan antaa leikkiä käsillä taikka jaloilla. Ottaa kiinni toden teolla. Lelut on sitä varten! - musti
Kokeilepa pistävää ja jatkuvaa tuijotusta. Mieheni sisar saa kissamme pysymään etäämmällä tuijottamalla sitä tosi pahasti. Kissa kokee tuijottamisen uhkaavana ja pelottavana ja pyrkii etäämmälle. Sinun ei edes tarvitse pitää kissoista vain siksi että rakastat poikakaveriasi, mutta auttaa asiaa, jos yrität edes sietää, mikä voi olla todella vaikeaa. Poikakaverisi ymmärtää kyllä jos todella sinusta välittää.
- sip-su
Kissatkin oppivat nukkumaan yönsä, kunhan ikää karttuu ja huomiota on annettu illalla tarpeeksi. Myös kaveri auttaa, silloin kissat keskittyvät yöriehuina toisiinsa. Sanoisin, että on aivan turhaa pitää ovea kiinni, jos se ei edes kissaa pidättele. Se vain provosoi kissaa huonoon käytökseen. Kissa tuntee itsensä syrjäytetyksi ja kostaa sen suloisesti. Sellaisia ne ovat :)
Käykö kissa omistajansa jalkoihin? Eikö sitä komenneta? Onko sille asetettu ylipäätään mitään rajoja? Kissa, niinkuin lapset ja koiratkin, tarvitsevat rajoja, jotta yhteiselämä sujuu.
Seuraavan kerran illalla leikit kissan kanssa, hellit sitä ja lopetat pelkäämästä sitä. Näytä sille ettet pelkää, vaan jopa tykkäät siitä. Kissat kiusaavat aina niitä jotka inhoavat tai pelkäävät kissoja. Tai ovat allergisia :)
Jättäkää ovi auki ja näyttäkää kissalle että se on hyväksytty, etkä ole viemässä sen paikkaa poikaystäväsi elämässä. Kun kissa käy jalkaan kiinni, ponnahda ylös ja rääkäise pahasti, kissa pelästyy ja oppii nopeasti, että varpailla leikkiminen ei ole kivaa. Muista kuitenkin hyviä kissaa muulloin ja varsinkin silloin, jos se tulee kiltisti sänkyyn nukkumaan ja jättää varpaat rauhaan. Pelkällä vihalla ja säikyttelyllä saatte kissasta vain vihaisen ja häijyn.
Koittakaa ylipäätään vähän pureutua kissan ajatusmaailmaan. Se ei ole koriste joka elää nurkissa omaa elämäänsä. Se on perheenjäsen, jonka kanssa on osattava kommunikoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403771Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333364- 692968
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912820- 351828
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no831816- 241659
- 281597
- 291579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231564