Rakkaus kestää...

timat

Tosi rakkaus kestää noin yhden vuoden, sen jälkeen on toverillista yhteiseloa. Vastaan perusteluineen tähän myöhemmin.

10

700

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähempänä totuutta.

      Ja siihen päälle rakastaminen vielä! Se kun kestää ainskIn sata vuotta!

    • Päivitä elämäsi.

      Miksi 50v."riutuvat " vanhojen rakkauksiensa perään,muistakaa että rakastuminen on se mikä kestää.

    • Ihanainen

      Ei pidä vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä omasta tilanteesta johtuen. En voi missään nimessä allekirjoittaa väitettäsi, eikä voi varmasti moni muukaan. Toivon elämäsi järjestyvän.

    • tämä tieto on lähtenyt liikkeelle yhden italialaisen tutkimuksen - luultavasti väärästä käännöstulkinnasta. Asiaan enempää perehtymättä joku viihdetoimittaja lainasi lauseen ja kertoi sen "tieteellisenä totuutena".

      Tutkimuksessa puhuttiin ilmiselvästi rakastUmisesta. Rakastumiseen liittyvät oireet kestävät tutkimuksen mukaan korkeintaan vuoden ajan. Sen jälkeen järki alkaa taas toimia normaalisti ja rakastunut alkaa tarkastella kumppaniansa ilman niitä ruusunpunaisia silmälaseja. Joskus suhde voi päättyä siihen ja rakastumiseen rakastunut jatkaa yleensä matkaansa löytääkseen uuden kohteen. Jotkut huomaavat etteivät oikeasti voisi enää silmiensä auettua jatkaa elämistä yhdessä, toiset voivat sitoutua entistä enemmän ja parhaassa tapauksessa rakkaus syvenee vuosi vuodelta muuttaen muotoaan elämänkaaren eri vaiheissa. Onnekkaimmissa tapauksissa ihmiset voivat aina silloin tällöin uudelleen kokea rakastumisen tunteen oman tutun kumppaninsa kanssa uudenlaisessa tilanteessa, vaikka lomamatkalla tms.

    • heekuli

      olet oikeassa.On kuitenkin mukavaa,kun vaikka ehdottaa kauttarantain seksiä haluavansa ja vastapuoli sitten kertoo kehon kielellä onko siihen suostuvainen.Koska omasta siipasta on tullut puoli sinua ja te tunnette mitä toinen haluaa.Ei ole paha asia,että suhde menee kaveruuden asteelle,niin siinä käy,99% avo/avioliitoissa.Jotkut sitten arvostelee,että ollaan jotenkin fakkiintuneet tähän tilanteeseen.Onko tuo nyty sitten niin paha asia,jos rakkaasta tulee paras kaveri?Sillai ne suhteet kestää parhaiten.UGH,olen puhunut.

      • se siitä ja sen kestävyydestä

        hyvä testi,siinä näkee on rakkautta vielä jäljellä.Eipä sitä ollut koko loma oli toisen nälvimistä ja kotiin tulo oli helpotus!


      • Minäkin olen

        puhunut, tiedät kyllä KENELLE ja puhun jatkossakin.
        Jos tällainen teksti jatkuu vielä, luettelen yksitellen teidän "rottien" nimet tällä palstalla
        ja ihan oikeat nimet, ei mitään nikkejä.
        Muistathan aikoinan ET elokuvan, minun versioní
        on E. T. T.


    • Rakkautta,rakkautta vain?

      Matkalla on itsekullakin jaksoja jolloin toverillinen yhteiselo on kuvaava nimike,kuitenkin ainakin omakohtaisesti voin sanoa,että vieläkin tunnen alkuvoimaista rakkautta vaimoani kohtaan ja tunnen saavani myös samanlaista sisältäpäin tulevaa rakkautta häneltä.

      'Pelkästään hyviä ominaisuuksia' "näen" hänessä nykyisessä elämänvaiheessa ajatuksissani,ja tämäkin kirjoitus saa rinnassa sydämmen lyömään selvästi voimakkaammalla sykkeellä.
      'Kolmakymmenesensimmäinen' vuosi yhteistä huonetta menossa ja olen vielä varmastikin rakastunut juuri häneen.
      Lienenkö sitten se poikkeus joka vahvistaa säännön,toivottavasti kuitenkaan en.

    • Juniperus

      Rakkaudesta väitteleminen on tietysti sikäli turhaa, etten ole nähnyt vielä pitävää rakkauden määritelmää. Toinen puhuu kiiman aiheuttamasta tilapäisestä mielenhäiriöstä, toinen kumppanuudesta, ystävyydestä tai pelkästä tottumuksesta.

      Ja sitten väitellään.

      • timat

        Niin, monia perusteluja jo tulikin. Tämä liittyy ihmisen evoluutiokehitykseen, joita perusvaistoja meillä on jäljellä yhä. Ns. kehitys kulkee tätä nykyä sellaista vauhtia, ettei vaistomme pysty vastaaman muutokseen näin hitaasti lisääntyvän lajin vuoksi. Ihmisolion on edullista olla rakastunut seurusteluvaiheessa ja kun geenit on saatu kylvettyä. Miehet (osa) ollaan sikoja, koska kiinnostaa enemmän kuin naisia käydä vieraissa jakamassa omia geenejään viriileille naaraille. Jos esivanhempamme eivät näin olisi tehneet, emme olisi tässä nyt. Tähän tulisi nyt tosi pitkiä lisäperusteluja, mutta lukekaa Darwinin evoluutioteoria ja vaikka Osmo Tammisalon "Rakkauden evoluutio"...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11467
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9940
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      150
      5619
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3760
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3645
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3193
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2835
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2623
    Aihe