tumma virtsa

N77

Kovan stressin ja rytmihäiriöiden takia olen käyttänyt multitabsin lisäksi magnesiumia, kalaöljyä ja b-vitamiinia päivittäin, sekä c-vitamiinia silloin tällöin. Apteekissa sanottiin ettei näiden yhteiskäyttö ole haitallista.

Virtsani on ollut jo jonkin aikaa tumman keltaista, jonka kuvittelin johtuvan lääkärin määräämästä lääkkeestä ummetukseen, mutta sen pois jättäminen ei virtsan väriin kuitenkaan vaikuttanut.

Liian vähäisestä juomisestakaan väri ei johdu joten voiko vitamiini valmisteilla olla tällainen vaikutus? Voiko yhteiskäyttö sittenkin olla haitallista munuaisille?

4

7275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lady

      Mulla ainakin kun juon vitamiini poretta nii virtsastani tulee tummempaa. Käytätkö nestemäsitä poretta vai tablettia?

    • Hoitoalalla

      Itse syön etenkin talvisin aika-ajoittain suuriakin määriä yli annostusten vitamiineja ym. ihan tuttujen lääkäreiden ohjeidenkin mukaan. Vesiliukoiset vitamiinit tulevat likimain rajattomasti "ulos" ilman vakavia vaikutuksia suurinakaan yliannoksia (b ja c vitamiini) mutta eihän hurjasti liika koskaan hyvästä ole tietenkään ainakaan pitkiä aikoja. Etenkään Magnesiumia ei kannata aivan huikeita ylimääriä syödä pitkään. Yhteisvaikutuksia ei todellakaan ole, jos ei sitten ihminen YKSILÖLLISESTI ole jollekin aineelle herkkä, itse olen esim. jodille allerginen kaikissa muodoissa.

      Tuo virtsan värjääntyminen johtuu b-vitamiinista, uskoisin vahvasti jos noista vitamiineistä syy löytyy. Itsellä ainakin värjää tummemmaksi niin, että ensimmäiset kerta-pari imeytymisen jälkeen (parin tunnin laskuun) vessassa käynneistä on selvästi tummempaa. Jos taas joku päivä ei muista tai ehdi ottaa lainkaan niin värjäytymistä ei tapahdu.

      Sen saat hyvin helposti kyllä selville johtuuko vitamiineista. Olet yhden päivän ottamatta ja jos ei värjäydy, niin sitten on ihan niistä kiinni. Haitallista ei ole jos taustalla ei muita syitä ole, itsekin olen tästä jutellut.

    • B-vitamiinista

      hei
      mulla pissan kellertävä väri johtuu kyllä B-vitamiinista. Siihen tulee myös sellainen erilainen haisu. Mutta ennenkaikkea tuo väri.
      Ja se tummuus - voi yksinkertaisesti johtua siitäkin, että sinä päivänä et ole juonut kovinkaan paljon nestettä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      131
      10538
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2271
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1442
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1061
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe