Kovan stressin ja rytmihäiriöiden takia olen käyttänyt multitabsin lisäksi magnesiumia, kalaöljyä ja b-vitamiinia päivittäin, sekä c-vitamiinia silloin tällöin. Apteekissa sanottiin ettei näiden yhteiskäyttö ole haitallista.
Virtsani on ollut jo jonkin aikaa tumman keltaista, jonka kuvittelin johtuvan lääkärin määräämästä lääkkeestä ummetukseen, mutta sen pois jättäminen ei virtsan väriin kuitenkaan vaikuttanut.
Liian vähäisestä juomisestakaan väri ei johdu joten voiko vitamiini valmisteilla olla tällainen vaikutus? Voiko yhteiskäyttö sittenkin olla haitallista munuaisille?
tumma virtsa
4
7131
Vastaukset
- lady
Mulla ainakin kun juon vitamiini poretta nii virtsastani tulee tummempaa. Käytätkö nestemäsitä poretta vai tablettia?
- Hoitoalalla
Itse syön etenkin talvisin aika-ajoittain suuriakin määriä yli annostusten vitamiineja ym. ihan tuttujen lääkäreiden ohjeidenkin mukaan. Vesiliukoiset vitamiinit tulevat likimain rajattomasti "ulos" ilman vakavia vaikutuksia suurinakaan yliannoksia (b ja c vitamiini) mutta eihän hurjasti liika koskaan hyvästä ole tietenkään ainakaan pitkiä aikoja. Etenkään Magnesiumia ei kannata aivan huikeita ylimääriä syödä pitkään. Yhteisvaikutuksia ei todellakaan ole, jos ei sitten ihminen YKSILÖLLISESTI ole jollekin aineelle herkkä, itse olen esim. jodille allerginen kaikissa muodoissa.
Tuo virtsan värjääntyminen johtuu b-vitamiinista, uskoisin vahvasti jos noista vitamiineistä syy löytyy. Itsellä ainakin värjää tummemmaksi niin, että ensimmäiset kerta-pari imeytymisen jälkeen (parin tunnin laskuun) vessassa käynneistä on selvästi tummempaa. Jos taas joku päivä ei muista tai ehdi ottaa lainkaan niin värjäytymistä ei tapahdu.
Sen saat hyvin helposti kyllä selville johtuuko vitamiineista. Olet yhden päivän ottamatta ja jos ei värjäydy, niin sitten on ihan niistä kiinni. Haitallista ei ole jos taustalla ei muita syitä ole, itsekin olen tästä jutellut. - B-vitamiinista
hei
mulla pissan kellertävä väri johtuu kyllä B-vitamiinista. Siihen tulee myös sellainen erilainen haisu. Mutta ennenkaikkea tuo väri.
Ja se tummuus - voi yksinkertaisesti johtua siitäkin, että sinä päivänä et ole juonut kovinkaan paljon nestettä. - Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-11641946
Voi olla alkaptonuria
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.575519- 934427
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.3752644Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s731167Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3341062- 61873
- 28843
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46836Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja105813Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52799