Millä onnistuu helposti valmiin tekstin liittäminen kuvaan tai muuhun taustaan? Englanninkielinen Photoshop seiska on käytössä, mutta käyttö hyvin heikkoa vielä, voisitteko neuvoa miten tällä saa.
Tai sitten jollakin muulla ohjelmalla. Kuva ja ja siihen liitetty testi pitää olla modossa esim. jpg jotta sen saa työpöydän taustakuvaksi.
Tai sitten jollakin muulla ohjelmalla. Kuva ja ja siihen liitetty testi pitää olla modossa esim. jpg jotta sen saa työpöydän taustakuvaksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valmiin tekstin voit liittää vaikkapa kopioi ja liitä toiminnolla
Jos taas halua luoda tekstiä kuvan päälle niin:
Avaa kuva työpöydälle ja klikkaa sitä T kirjainta vasemmaan reunan valikossa ja alat kirjoittamaan. (Ja valitse sopivan fontin ja koon) Sitten tallenna työsi tiedostoon uudella tiedosto nimellä.
Ja mene hankkimaan photo 7 ohjekirjan kaupasta, tulet nimittäin tarvitsemaan sitä paljon
Kopioi liitä toiminnolla kuvan päälle, sitä ensimmäisenä kokeilin. Testasin myös aikaisemmin jo tuon esittämäsi vaihtoehdon mutta ei onnistu sillä teksti ei tallennu kuvan päälle. Sen jälkeen kun kuvan on tallentanut ei tekstiä enää ole.
Tosin en tekstiä aivan normaalisti siihen saanut sillä tektille tuli oma alasevetovalikko, kuin weppisivuilla.
Pitää kokeilla vielä jotain.
Sittenkin, kokeilin aikaisemmin jotain väärin. Onnistuu hyvin valitsemalla teksti ja sille lähtöpaikka jonka jälkeen Paste siinä se.
Kiitos, sait mut kokeilemaan uudelleen harkitummin, epäilin jo että se ei nui toimikkaan.