Mitä tapahtui

Mitä hittoa tapahtui? Piti äsken lähteä asioille ja käynnistin auton, Avensis 1,6 VVT-I Linea Terra vm. 2001, auto lähti laakista käyntiin vaikkei ollutkaan lämmityksessä, mutta kun painoin kytkimen pohjaan en saanutkaan vaihteita päälle. Annoin auton käydä noin vartin, ajattelin että paikat vähän notkistuisivat, mutta ei. Kytkin tuntuu kummallisen löysältä, eikä poljinta painettaessa kytkin irrota. Onkohan kytkin vaijerivälitteinen vai nestetoiminen ja mikähän sieltä olisi pettänyt. Olisin kiitollinen nopeista vastauksista, kun pitäis aamulla päästä töihin. Vai pitääkö luovuttaa tältä päivältä? Kiitos etukäteen!
93173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oliskos vika esim. kytkinsylinterissä? Voipi olla sylinteri rikki, jos tuntuu että on ihan löysä kun painaa pohjaan tai jää jopa sinne pohjaan.

Tämä yksi mielipide asiasta!

Äänestä
  • sitä, että autossa on nestetoiminen kytkin? Mitään vuotoja ainakaan en havainnut, kun jurkistelin auton alle.

    Äänestä

  • tarkoittanee kirjoitti:

    sitä, että autossa on nestetoiminen kytkin? Mitään vuotoja ainakaan en havainnut, kun jurkistelin auton alle.

    Mulla ei kyllä ihan tietoa tuon merkin kytkimistä, mutta itselläni meni sylinteri ja ei ulkoista vuotoa lainkaan. Pudotti aina muutaman tipan nestettä ulos, kun painoi kytkimen pohjaan.
    Siinäkin varmaan kuitenkin kytkin/jarrunesteet samassa säiliössä, eli jos säiliö on täynnä, niin vika varmaankin sitten jossain muualla??

    Äänestä

... polkimesta kytkimelle nesteen välityksellä (kuten jarruissa). Sieltä on nyt varmaan pakkasessa kytkinsylinteristä tiiviste pettänyt.

Näin pakkasella kannataisi sitä lohko/säteilylämmitintä käyttää aina kun se on mahdollista (ainahan se ei ole mahdollista) - moottorin lämmittäminen lämmittää hiukan myös moottoritilaa ja se helpottaa apulaitteidenkin toimintaa. Toinen juttu, mikä kannattaisi parin vuoden välein kytkimeen tehdä, on (jarru)nesteen vaihto (aivan kuten jarrujärjestelmäänkin). Jarrunesteen joukkoon kondensoituu ajanmittaan vettä, joka sitten pakkasella jäätyy.

Äänestä
  • auton hinaus korjaamolle. Näissä olosuhteissa tuolla ulkona ei Erkkikään ala korjaushommiin. Kiitoksia vielä vastauksistanne.

    Äänestä

Hus takaisin skoda palstalle

Äänestä

tosin Opelin kanssa -ja vielä maantiellä. Yhtäkkiäö hävisi veto ja kytkinvaijeri poikki. Kun vaijeri menee poikki (=kytkineste loppuu) niin laatikko vetää vapaalle. EI siinä pitkälle pötkitä.

Äänestä

Mulla ei oo kokemusta Tojotan kytkimestä (kun on automaatti) mutta Volvosta mulla meni kytkimen pääsylinteristä stefa, kylläkin pikkuhiljaa. Ei tiputtanu nestettä vaan falskas sylinterin sisällä. Kun meni tosi huonoks niin täyty painaa kaksi kertaa kytkintä nopeasti että irroitti. Vaihdoin tiivisteet itte ja hoonasin sylinterin, sen jälkeen pelas. Kannattaa kyllä vaihtaa nesteet, vetiset nesteet ruostuttaa.

Äänestä
  • 626:n kytkin alkoi pikkuhiljaa aikoinaan mennä vastaavasti, niin vaihdettiin joku stefa sinne ja matka jatkui taas...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumma juttu kirjoitti:

Mitä hittoa tapahtui? Piti äsken lähteä asioille ja käynnistin auton, Avensis 1,6 VVT-I Linea Terra vm. 2001, auto lähti laakista käyntiin vaikkei ollutkaan lämmityksessä, mutta kun painoin kytkimen pohjaan en saanutkaan vaihteita päälle. Annoin auton käydä noin vartin, ajattelin että paikat vähän notkistuisivat, mutta ei. Kytkin tuntuu kummallisen löysältä, eikä poljinta painettaessa kytkin irrota. Onkohan kytkin vaijerivälitteinen vai nestetoiminen ja mikähän sieltä olisi pettänyt. Olisin kiitollinen nopeista vastauksista, kun pitäis aamulla päästä töihin. Vai pitääkö luovuttaa tältä päivältä? Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu