Misan laavu-yhdistelmäkiuas

puu- sähkö samassa

8

14249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esko

      Mikähän mahtaa olla ko. laitteen hinta?

    • koko

      Meillä on saunottu Misan Laavu, 9 kW sähkövastuksilla varustetulla puukiukaalla 3 vuotta. Kokemukset on ihan myönteiset, toimii hyvin molemmilla lämmitystavoilla. Antaa kivat lempeät löylyt, mutta jos pidät enemmän kipakoista sähkökiuas tyyppisistä löylyistä niin en suosittele Laavua.

      • teillä on

        Kiitos vastauksesta. Minkä kokoinen sauna teillä on?

        Vaatiiko jotain erityishuomioita suunnittelussa? Eikö kivipuoli tule lauteisiin päin vai miten on tarkoitettu sijoitettavaksi saunaan?


      • koko
        teillä on kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Minkä kokoinen sauna teillä on?

        Vaatiiko jotain erityishuomioita suunnittelussa? Eikö kivipuoli tule lauteisiin päin vai miten on tarkoitettu sijoitettavaksi saunaan?

        Meidän sauna lienee melko "standardi" kokoinen, n. 2 * 2 ja reilu 2 metriä korkea. Muuria on kiukaan takana ja toisella sivulla sekä lasiovi ja ikkuna ulos jotka lisäävät kiukan tehontarvetta. Olen aika varma että meille 6 kW laavu on liian heikkotehoinen.

        Suunnittelussa kannattaa ottaa huomioon turvaetäisyydet, ne ovat yllättävän suuret kuten puukiukailla aina. Löydät ne netistä tai pyydät suoraan misan tehtaalta. Kivipinta tulee päin lauteita, ja periaatteessa kiuas voi olla hyvinkin lähellä lauteita koska jo välilauteen kohdalla kiuas on kaventunut melkoisesti kiilamuotonsa takia.

        Ensimmäiset lämmitykset, etenkin puulla, ovat melkoisen maalin ja "uuden" käryiset. Huolehdi hyvästä tuuletuksesta jo etukäteen ettei käryä koko talo.


      • Juuso

        mitenkä tulipesän suuruus eli onko lämpenemisajat samat kuin normaaleissa puu- ja sähkökiukaissa. Usein yhdistelmäratkaisuissa on jouduttu jostain tinkimään. Voitanko jotain jos hankin rinnakkain erillisen sähkö- ja puukiukaan.


      • koko
        Juuso kirjoitti:

        mitenkä tulipesän suuruus eli onko lämpenemisajat samat kuin normaaleissa puu- ja sähkökiukaissa. Usein yhdistelmäratkaisuissa on jouduttu jostain tinkimään. Voitanko jotain jos hankin rinnakkain erillisen sähkö- ja puukiukaan.

        Mielestäni lämmitysajat ovat varsin normaalit, eli kiuas ei ole mielestäni mitenkään kompromissi jossa ominaisuuksista olisi jouduttu tinkimään kummankaan lämmitysmuodon kustannuksilla.

        Meillä oli aikaisemmin sähkökiuas, joten siitä on todellista lämpiämisajan suhteen vertailuaikaa. Nykyinen 9 kW lämpiää nopeammin kuin entinen "tavallinen" 8 kW kiuas. Eli sauna on kylpykunnossa n. 40 minuutin kuluttua. Puulla lämmittäessä, jota käytän huomattavasti useammin, lämmitysaika on lähes sama tai hiukan nopeampi, riippuen puiden laadusta ja koosta. Puulla lämmittäessä on pidettävä huolta ettei tuli ehdi sammua kokonaan kylvyn aikana, kivipinta jäähtyy melko nopeasti ja löylyt loppuvat vaikka saunassa muuten olisikin vielä lämmintä.

        Ainut normaaliin puukiukaaseen verrattuna mielestäni huono piirre on se että tuhkapesä on aika pieni, pitää tyhjentää vähintään joka toinen lämmityskerta. Puupesä on aika pieni myös, mutta kiukaan hyötysuhde on luultavasti parempi kuin tavanomaisella joten se ei ole ongelma. Lasiluukku olisi mukava mutta sellaista ei tietääkseni laavuun ole saatavilla.

        Kahdella erillisellä kiukaalla saatu hyöty on ehkä vähän halvempi hinta ja uusimisen tarpeen tullen uusit vai sen joka on tarpeessa. Jos on tilaa niin ehkä sitäkin vaihtoehto kannattaa harkita, mutta itse olen toistaiseksi täysin tyytyväinen Laavuun molemmilla lämmitystavoilla.


    • vili

      misa 6kw.mahtavat löylyt,en vaihtais.makso 920

      • Saunoja

        Onko muita valmistajia kuin Misa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1621
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1031
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      906
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      790
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      782
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      727
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      722
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe