Jos palomuuri on päällä, MSN Messengerillä ei pysty kirjautumaan sisään. Miten saan lisättyä Messengerin luvallisten ohjelmien listalle?
Zone Labs & Messenger
???
6370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Heivaa mäkeen moinen vakoiluohjelma ja asenna tilalle kunnon palomuuri.
Oletko kieltänyt Mesen pääsyn ulos jossain vaiheessa?
Kokeile näin: mene Program Control, Programs -välilehdelle
Poista Messenger, mene rivin päälle, hiiren oikealla ja Remove, Yes.
Avaa Mese. Zone kysyy Sallitaanko, ruksi Remember ja Allow. Jos kysyy serverin oikeuksia, ei tarvita.
Mulla on muurilla 2 vihreää väkästä ja kaksi punaista ruksia Mesen kohdalla, hyvin toimii.
Älä sulje muuria minkään ohjelman takia.
Microsoft muuten vakoilee paljon enemmän..
Mutta kun Mese ei näy listalla, eikä Zone hälyytä mitenkään, kun yritän Meseä käyttää.
aukeaa kuitenkin "MSN Messengerillä ei pysty kirjautumaan sisään"?
Latasin koneelle kokeeksi (mutta lähtee kohta..). Näkyy ohjelmissa, Zone kysyy lupaa mennen tullen. Poistin listalta, ilmestyi uudelleen.
Sulje mese, poista (Lisää-Poista-sovelluksista), käynnistä kone uudelleen, asenna mese uudelleen. Jos ei asennu, niin..
Mikä muuten on virustutkana?
on siellä jo luvilla, lataa ja asenna Mese uudelleen (Lisää-Poista-sovelluksista). Muista antaa luvat ohjelmaa käynnistäessä.
Löysin tälläsen sivun http://www.markusjansson.net/fza.html
ja huomasin, että tuo mun ohjelma on hieman erinäköinen. Ylhäällä lukee Zone Labs Integrity Flex. Ilmeisesti siis joku vanhempi versio ZoneAlarmista vai?
Hyvä idea ois varmaan ladata uudestaan ZoneAlarm, mutta tuolla samaisella sivulla sanotaan, että "mikäli sinulla on F-Securen tuotteita, ne eivät toimi ZoneAlarm palomuurin kanssa". Ja tässä koneessa on virusturvana F-Secure.