jatulintarhat

alkoi kiinnostaa

viime kesänä kun lomamatkalla olimme Miehikkälässä sukuloimassa perheeni kanssa,niin kävimme katsomassa lapjärven kylässä olevaa jatulintarhaa.näitä kivistä tehtyjä labyrinttikuvioita on ilmeisesti tehty jo ennen kristinuskon suomeen tuloa.jostain luin että lähiseutujen nuoret kerääntyivät kesäöinä ja varsinkin juhannuksena näille kuvioille jonkinlaiseen"leikkiin".voisiko kyseessä olla viitteitä jonkinlaiseen muinaiseen (hedelmällisyys)riittin?Kukaan paikallisista joilta kysyin ei ollut hajuakaan kuinka vanha kuvio on.

1

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatulinjuoksija

      "Miehekkälän" jatuli helposti laittaa ajattelemaan hedelmällisysriittejä...valitettavasti Itämeren alueelta on löytynyt yli 850 kpl jatuleita, kovasti epäromanttisemmilta paikkakunnilta kuin Miehekkelä: vanhimpia sovitellaan jopa megaliittikauteen...mm. Visbyn jatulissa on 12 kehää ja 365 kiveä...siis selitysmalleja tarkoituksiin löytyy monenlaisia..."labyrintin" nimellä löytyy laajempaa materiaalia kaikista kulttuureista...intiaaneilla oli jatulinkuva Äiti Maan symboli...jatkoa mm.:
      http://pakana.150m.com/RINGBOM.HTM
      - - -
      Jatulit ovat hauskoja. Olen muutamat vuodet elämästäni käyttänyt jatuleiden bongaamiseen, nähnyt kolmattasataa. Mitä kirjoista et löydä on tämä: vanhat jatulit erottaa useinmiten uudemmista suuaukon edustalla olevasta joko luonnonkukkulasta tai siihen rakennetusta kukkulasta. Seisoikohan siinä joku joskus, kun jotkut kiersivät tarhassa ja jos seisoi niin miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      109
      940
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe