evald virtanen

.....

Tietäiskö joku kertoa sellaisesta firmasta jotakin kuin evald virtanen oy,ilmeisesti ollut joskus 70-luvulla ja ainakin miesten vaatteet kuuluneet valikoimiin. Mietin että onkohan vielä olemassa ja mitä kaikkea kuului valikoimiin?

6

2513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkiä

      Evald Virtanen Oy oli aikanaan tunnettu lahtelainen firma. Muistelen, että 90-luvun lama supisti toimintaa kohtalokkaasti. Tehtaan tuotteista minulla ei ole omakohtaisia kokemuksia. Museo-Suomi -haussa tuli neljä osumaa: http://www.museosuomi.fi/?l=fi&m=1&c=M&g=cM

      Ewald-nimisiä paitoja on myynnissä miestenvaateliikkeissä. Nykyään Lahdessa näyttäisi toimivan Ewald Colllections Oy. Netistä ei löytynyt firmasta sen kummempaa tietoa, enkä siis voi sanoa nykyisten tuotteiden kotimaisuudesta mitään.

    • ko.henkilön paitoja..

      Meillä olisi 2miesten paitaa 70-luvulta, toinen musta paitapusero kokoa 37, lähes käyttämätön sekä toinen lyhyt hihainen kokoa 38 jossa viiruja. Yrityksestä en tiedä sen enempää mutta jos olet kiinnostunut paidoista niin voin toki myydä ne??

    • kukkuu

      Tiedä lukeeko kukaan enää, mutta itsekin satuin etsimään tietoa kyseisestä vaatefirmasta. Tekivät myös naisten vaatteita koska itselläni on vaalea röyhelöhame, 'beat'.

    • tunnen tapauksen

      minäpä olin töissä 70-luvun alkupuolella parivuotta, tehdas oli Loviisassa, pääpaikka Lahdessa.Loviisan tehdas teki pelkästään farkkuja ja vakosametista myös, naisten yöpaitoja flanellista, paitapuseroita, työtakkeja, miesten pyjamia.Palkka oli tuolloin 3,50mk/t.

      • Jätti

        Ostin eilen kaupasta ewald merkkisen paidan ja vielä jättikokoisen made in estonia..... hintaan 49 euroa


    • paitoi kans

      Kuulemma Loviisassa tehtiin myös paitoja jossain vaiheessa. Täällä tehdas työllisti enimmillään 250 henkilöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1506
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1126
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      218
      1108
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      239
      930
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      929
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      910
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      893
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      14
      780
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      747
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      703
    Aihe