Meillä on 5 viikkoinen poika, jolla mahavaivat alkoivat noin viikon ikäisenä. Masua alkaa kipristellä yleensä 23-24 aikaan. Lapsi ei onneksi huuda koko yötä, mutta pahimmillaan ollaan valvottu puoli viiteen asti rauhoitellen levotonta lasta. Cuplaton, Rela-tipat, DDS-junior ja Disflatyl on kokeiltu, ei tunnu olevan apua. Vauva nukahtaa usein syliin, mutta kun vie lapsen sänkyyn, alkaa kipristely usein samantien.
Kuinka monilla vyöhyketerapia on auttanut vauvan mahavaivoihin? Ja kuinka monta kertaa on tarvittu, ennen kuin muutosta on tapahtunut? Aloitettiin viime viikolla vyöhyketerapia, tänään oli kolmas kerta. Mitään huomattavaa muutosta mahavaivoissa en ole vielä huomannut, tosin tällä viikolla on ollut jo muutama parempi yö. (eilen poika nukahti "jo" 00.30, ja heräsi seuraavan kerran vasta viideltä)
Vauva saa rintamaidon lisäksi välillä korviketta (rintamaito ei tunnu riittävän). Osa mahavaivoista on varmasti johtunut kahdesta antibioottikuurista, jotka olen saanut rintatulehdukseen.
vyöhyketerapiasta
4
8475
Vastaukset
- ja vyöhyketerapia
Vatsavaivat johtuvat 5 viikkoisella suoliston kehittymättömyydestä. Vaivat poistuvat elimistön kehittyessä. Yleisesti sanotaan, että 3 kuukauden iässä suolisto on kunnossa.
Antibioottien käyttö tuhoaa suoliston luonnollista bakteerikantaa. On myös antibiootteja, joita ei missään nimessä saa käyttää imetyksen aikana. Pakkauksessa on maininta, että antibiootti sopii imettävälle mikäli näin on.
Voit tietysti käydä vyöhyketerapiassa 2 kuukautta ja todeta, että hyvin auttoi. Todellista merkitystä vyöhyketerapialla ei ole.- iskä
Taas näitä että ei auta...voihan huutoa kuunnella 2-3 kk,jos huudon syy on koliikki niin on toiminut hyvin useasti.Voihan olla että huudon syynä on jokin muu.Kuten oli meidän perhepiirissä.On esim bakteerin aiheuttamia tulehduksia.Ja jos ei ole vielä vaihtanut korvikkeen merkkiä niin kannattaa kokeilla.Mutta vyöhyketerapiassa kannattaa käydä 3-4 kertaa,ja ensimmäisen hoidon jälkeen voi olla että tilanne tuntuu menevän pahemmaksi,mutta rauhoittuu sen jälkeen.Joka ei usko että hoito auttaa niin kannattaa itse mennä ja kokeilla itselleen hoitoa,minulla on auttanut erillaisiin särkyihin.
- santtuli
iskä kirjoitti:
Taas näitä että ei auta...voihan huutoa kuunnella 2-3 kk,jos huudon syy on koliikki niin on toiminut hyvin useasti.Voihan olla että huudon syynä on jokin muu.Kuten oli meidän perhepiirissä.On esim bakteerin aiheuttamia tulehduksia.Ja jos ei ole vielä vaihtanut korvikkeen merkkiä niin kannattaa kokeilla.Mutta vyöhyketerapiassa kannattaa käydä 3-4 kertaa,ja ensimmäisen hoidon jälkeen voi olla että tilanne tuntuu menevän pahemmaksi,mutta rauhoittuu sen jälkeen.Joka ei usko että hoito auttaa niin kannattaa itse mennä ja kokeilla itselleen hoitoa,minulla on auttanut erillaisiin särkyihin.
meillä ainakin vyöhyketerapia auttoi vaavin vatsavaivoihin, käytin 4 kertaa terapiassa ja lapsi oli tyytyväinen ja vatsakivut poissa. suosittelen!!!!
- Kati
santtuli kirjoitti:
meillä ainakin vyöhyketerapia auttoi vaavin vatsavaivoihin, käytin 4 kertaa terapiassa ja lapsi oli tyytyväinen ja vatsakivut poissa. suosittelen!!!!
Moi!
Käytin omaa poikaani kaksi kertaa vyöhyketerapeutilla, ja se todellakin auttoi! Olisikohan poika ollut n. 5vkoa, eka kerran jälkeen huusi aamu4 asti mutta toisen kerran jälkeen itkut vähentyi. Hoitojen jälkeen itkukouhtauksia on ollut vain 2, muutten poika ollut tyytyväinen. Suosittelen kyllä käymään, entä kuin kuuntelemaan itkua liian kauan. Olen myös itse hieronut samanlailla kuin vyöhyketerapeutti, ja juuri tänään kävin hakemassa lisää oppia vauvahieronta-kurssilta.
Jaksamisia teille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 174633
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831692Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2811558Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741514Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2431388Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341120Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041089- 931044
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651023