Sinä joka myit jo 1999

Tampio_

Miltä tuntuu sinusta joka myit kaksiosi jo 1999 ja aloit odotella rommausta? Hinnat ovat nousseet tuosta ajasta 53%. Harmittaako yhtään? Samalla kun olet menettänyt kaksion arvonnousun kautta 50.000€, niin olet maksanut vuokria asumisestasi ja vastikkeeseen nähden hävinnyt 30.000€. Samalla väliraha haaveilemaasi kolmioon on noussut 25.000€.

Eli rommauksen odottaminen on maksanut sinulle 105.000€.

11

1026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ölkjöljöljk

      joku tulisi rehellisesti sanomaan, että harmittää.
      Näille väärään aikaan myyjille on tainut hame kasvaa päälle.
      ;)

      • kyllä kauppa käy.

        tiesitkö mitään väärää aikaa ei ole olemassa on sitten nousu tai laskukausi vääränä voi pitää jos on maksanut liikaa eikä saa kunnon katetta.eli jos kohde maksaa esim: 1000e se tulisi myydä vähintään 2 alkavalla eli 2000-2300e myynnin olisi tapahduttava suht nopeesti.voin myös kertoa etuovi.com jos sieltä lähtee ostattelee niin maksaa karvaasti.kauppaa ei synny.etkä tuplaa sijoitustasi.ostamista ja myyntiä tapahtuu jatkuvasti oli aika mikä tahansa.pääoman kotiuttaminen vähintään tuplana on kaupassa a.o yleisen hintatason heitellessä suuntaa tai toiseen ei ole merkitystä.ykkös prosentit esim.lasku tai nousu 10% ei hätkäytä suuntaa ei toiseen koska kohde on ostettu riittävän pienellä kiinityksellä.kohde on myös myytävä riittävän edullisesti jotta ei jää käsiin.muuten käy niin että asuntoa joutuu myymään jopa kuukausia se ei enää vastaa tarkoitustaan .silloin puhutaan jo näppiin kusee.


      • pakkohoitoon
        kyllä kauppa käy. kirjoitti:

        tiesitkö mitään väärää aikaa ei ole olemassa on sitten nousu tai laskukausi vääränä voi pitää jos on maksanut liikaa eikä saa kunnon katetta.eli jos kohde maksaa esim: 1000e se tulisi myydä vähintään 2 alkavalla eli 2000-2300e myynnin olisi tapahduttava suht nopeesti.voin myös kertoa etuovi.com jos sieltä lähtee ostattelee niin maksaa karvaasti.kauppaa ei synny.etkä tuplaa sijoitustasi.ostamista ja myyntiä tapahtuu jatkuvasti oli aika mikä tahansa.pääoman kotiuttaminen vähintään tuplana on kaupassa a.o yleisen hintatason heitellessä suuntaa tai toiseen ei ole merkitystä.ykkös prosentit esim.lasku tai nousu 10% ei hätkäytä suuntaa ei toiseen koska kohde on ostettu riittävän pienellä kiinityksellä.kohde on myös myytävä riittävän edullisesti jotta ei jää käsiin.muuten käy niin että asuntoa joutuu myymään jopa kuukausia se ei enää vastaa tarkoitustaan .silloin puhutaan jo näppiin kusee.

        Kannattaa syödä mitä lääkäri on määränny, vaikka et itse tunne enää olevasi sairas...


    • tehdään ostovaiheessa

      eli rommausta odotellessa...

    • PeeAa

      Entäs jos se rommari osti jo silloin se kolmion ja nyt naureskelee miten hyvä tili tuli tehtyä silloin ostovaiheessa?

      • rommari

        se ostaa ennen rommausta?


      • Kun olin vasta
        rommari kirjoitti:

        se ostaa ennen rommausta?

        15 vuotias,sinulla oudot kuvitelmat.Etkö tiedä että ihmisiä syntyy joka vuosi?
        Kyllä voikin olla tyhmiä kirjoituksia.


    • Tampio2

      Miltä tuntuu sinusta joka ostit kaksiosi 2008 ja aloit odotella hintojen nousua? Hinnat ovat laskeneet tuosta ajasta 53%. Harmittaako yhtään? Samalla kun olet menettänyt kaksion arvonlaskun kautta 50.000€, niin olet maksanut vastiketta asumisestasi ja hävinnyt 30.000€. Samalla voit unohtaa haaveet päästä ikinä kolmioon.

      Eli kuplahinnalla ostaminen on maksanut sinulle 105.000€

      • Köyhäkö?

        Missä on tapahtunut arvonlaskua 53% vuodessa?? Jossain Salossa vai? Tai Kemijärvellä? Se että "investoi" asuntoon yhden teollisuudenalan kaupungissa osoittaa jo melkoisesti näköalattomuutta lähtökohtaisesti. Siinä ei sinulla ole enää mitään vaikutusta asuntosi arvoon vaan asuntosi arvo on sidottu yhtiön menestykseen. Paljon tuottavampaa on suoraan sijoittaa yhtiön osakkeisiin.

        Jos sen sijaan puhut kodin, et sijoitusasunnon, ostamisesta niin kai niiden Kemijärvelläkin täytyy jossain asua. Saatanan kurjaa siellä susirajalla arktisissa olosuhteissa on asunnottomana olla.

        Missään varsinaisessa kaupungissa ei tuollaisia pudotuksia ole ollut. Jos on pudotusta ollut laisinkaan. Ja kai se asunnonomistaja on jotain maksanutkin siitä kämpästä eikä vain korkoja ja vastiketta? Ja aika huonot kaupat on ollut jos vastike kaksiossa on 2500 euroa.

        En ole kummallakaan puolella tulilinjoja mutta joku raja paskanjauhannalla on. Ok-asukas kymmenine sivuhahmoineen on sentään hauska. Sinä tunnut lähinnä rutistavan vihan verestämää jännityskakkaa sormistasi.


      • eli ei harmita

        Hinnat on jo yli keväästä 2008..

        Vuosi sitten oli tuplavalikoima, nyt on vaikea löytää ostettavaa


    • asdfasdfsadf

      velattoman rivarineliön ja rakensin niillä rahoilla vealttoman ok talon. Kurjaa olisi omistaa jotain kerrostalokolhooseja, vaikka olisi kuinka hyvä sijoitus. Pientaloissa raha lepää mukavammin, pl. kesämökkeily, joka on tylsää ja tekee mökkihöperöksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe