Lynx 250 syncro

Kulkee mittarin mukaan 50km/h. Onko normaali huippunopeus kelkalle? Hihna on uusi ja variaattorin nokat ei läheskään metallilla. Kytkin ja variaattori näyttäs toimivan herkästi. Tuntuu siltä, että kone huutaa täysillä kierroksilla, mutta variaattori ei vaihda enää isommalle.
44673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä sen oman mittarinsa mukaan pitäisi kulkea 70- 80 km/h. Tarkista moottorin puolen kytkimen toiminta. Aukaise se vaikka ja katso liikkuuko sisällä olevat osat normaalisti. Jos kone huutaa ja on voimaton, voi kaasuttimen kurkku olla murtunut. Yksipyttyinen täristelee sen äkkiä rikki. Todellinen huippunopeus tuolla kelkalla on yleensä juuri tuo reilu 50 km/h, voihan kone olla jo väsähtänyt iän myötä.

Äänestä
  • Koneen puolen kytkin menee ilman hihnaa kaasuttamalla herkästi aivan kiinni, eikä tarvita kuin noin puoli kaasua. Vois sen tietysti vielä purkaa ja tarkistaa.. Koneessa on voimaa jopa enemmän kuin oletin ja se käy mielummin hiukan rikkaalla kuin laihalla.

    Äänestä

  • vauhtia kirjoitti:

    Koneen puolen kytkin menee ilman hihnaa kaasuttamalla herkästi aivan kiinni, eikä tarvita kuin noin puoli kaasua. Vois sen tietysti vielä purkaa ja tarkistaa.. Koneessa on voimaa jopa enemmän kuin oletin ja se käy mielummin hiukan rikkaalla kuin laihalla.

    Ai niin, kyseessä oli syncro. Se voi olla hieman hitaampi kuin suoravetoinen vanha malli. Kyllä kelkka varmaan kunnossa on jos about 50 kulkee. Voihan siinä kyllä olla väärä tai kulunut hihna. Yksipyttyisen pitääkin kuulostaa käyvän rikkaalla. Jos ajon jälkeen löysää kaasun, koneen pitää ensin melkein sammua ja sitten jäädä röpöttämään tyhjäkäyntiä. Silloin kone käy tarpeeksi rikkaalla ettei leikkaa kiinni. Ne kakkosvariaattorin muovipalat voisi vaihtaa kokeeksi aivan uusiin, kelkka hidastuu jos ne yhtään kuluvat.

    Äänestä

kyllä kelkka kulkee 70-80 kytkin kannattaa ,katsotaa ja kaasuttajan tai ilman puhdistaja että on ehjä ,sekä seos ruuvi n.1 kierroksen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauhtia kirjoitti:

Kulkee mittarin mukaan 50km/h. Onko normaali huippunopeus kelkalle? Hihna on uusi ja variaattorin nokat ei läheskään metallilla. Kytkin ja variaattori näyttäs toimivan herkästi. Tuntuu siltä, että kone huutaa täysillä kierroksilla, mutta variaattori ei vaihda enää isommalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu