Tietoa vailla

papeista..

Sama pappi on vihkinyt vanhempani, kastanut minut sekä ollut rippi pappini ja nyt haluaisinkin että hän myös vihkisi minut.
Tietääkö joku, voiko tietyn seurakunnan pappi vihkiä toisessa kunnassa?

2

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naimisissa jo!

      Kyllä papi tulee vihkimään vaikka las vegasiin jos morsiuspari haluaa;)

      Papit yleensä tahtovat pientä korvausta jos lähteävät kauas eri paikkakunnille mutta toiset taas ei....

      Asia selviää kun soitat kirkkoherranvirastoon ja kysäset papilta että miten olis tulisitko vihkasemaan ja paljonko tahot:)

    • ykspähän pappi

      Saahan sitä siis kysyä, mutta papin ei ole pakko suostua tulemaan. Tai ei ehkä edes pystyisikään, jos sattuisi haluamaan. Oman seurakunnan työt menee luonnollisestikin etusijalle ja papeilla on kesäisin myös lomaa.
      Itse en lähde muille paikkakunnille vihkimään. Poikkeuksena on sukulaiset ja ystävät.
      Mutta jotkut papit saattavat lähteäkin, Etenkin jos vihkipaikka ei ole kovin kaukana ja papista on muodostunut ns. perhepappi.
      Yksi mahdollisuushan voisi olla, että teidät vihittäisiin siinä seurakunnassa, jossa kys. pappi on. Onko kyseessä oma syntymäpaikkasi, jossa hän vielä toimii? Vai onko pappi muuttanut muualle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3440
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2986
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      63
      2460
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2359
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      54
      2281
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2245
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2227
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2159
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1604
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1596
    Aihe