Tietoa vailla

papeista..

Sama pappi on vihkinyt vanhempani, kastanut minut sekä ollut rippi pappini ja nyt haluaisinkin että hän myös vihkisi minut.
Tietääkö joku, voiko tietyn seurakunnan pappi vihkiä toisessa kunnassa?

2

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naimisissa jo!

      Kyllä papi tulee vihkimään vaikka las vegasiin jos morsiuspari haluaa;)

      Papit yleensä tahtovat pientä korvausta jos lähteävät kauas eri paikkakunnille mutta toiset taas ei....

      Asia selviää kun soitat kirkkoherranvirastoon ja kysäset papilta että miten olis tulisitko vihkasemaan ja paljonko tahot:)

    • ykspähän pappi

      Saahan sitä siis kysyä, mutta papin ei ole pakko suostua tulemaan. Tai ei ehkä edes pystyisikään, jos sattuisi haluamaan. Oman seurakunnan työt menee luonnollisestikin etusijalle ja papeilla on kesäisin myös lomaa.
      Itse en lähde muille paikkakunnille vihkimään. Poikkeuksena on sukulaiset ja ystävät.
      Mutta jotkut papit saattavat lähteäkin, Etenkin jos vihkipaikka ei ole kovin kaukana ja papista on muodostunut ns. perhepappi.
      Yksi mahdollisuushan voisi olla, että teidät vihittäisiin siinä seurakunnassa, jossa kys. pappi on. Onko kyseessä oma syntymäpaikkasi, jossa hän vielä toimii? Vai onko pappi muuttanut muualle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3093
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      65
      666
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      623
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      561
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      547
    6. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      491
    7. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      490
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      489
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      485
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      475
    Aihe