Tietoa vailla

papeista..

Sama pappi on vihkinyt vanhempani, kastanut minut sekä ollut rippi pappini ja nyt haluaisinkin että hän myös vihkisi minut.
Tietääkö joku, voiko tietyn seurakunnan pappi vihkiä toisessa kunnassa?

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naimisissa jo!

      Kyllä papi tulee vihkimään vaikka las vegasiin jos morsiuspari haluaa;)

      Papit yleensä tahtovat pientä korvausta jos lähteävät kauas eri paikkakunnille mutta toiset taas ei....

      Asia selviää kun soitat kirkkoherranvirastoon ja kysäset papilta että miten olis tulisitko vihkasemaan ja paljonko tahot:)

    • ykspähän pappi

      Saahan sitä siis kysyä, mutta papin ei ole pakko suostua tulemaan. Tai ei ehkä edes pystyisikään, jos sattuisi haluamaan. Oman seurakunnan työt menee luonnollisestikin etusijalle ja papeilla on kesäisin myös lomaa.
      Itse en lähde muille paikkakunnille vihkimään. Poikkeuksena on sukulaiset ja ystävät.
      Mutta jotkut papit saattavat lähteäkin, Etenkin jos vihkipaikka ei ole kovin kaukana ja papista on muodostunut ns. perhepappi.
      Yksi mahdollisuushan voisi olla, että teidät vihittäisiin siinä seurakunnassa, jossa kys. pappi on. Onko kyseessä oma syntymäpaikkasi, jossa hän vielä toimii? Vai onko pappi muuttanut muualle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      68
      3997
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      83
      3296
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      87
      3077
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      96
      2903
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2614
    6. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      223
      2432
    7. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      210
      2335
    8. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      67
      2282
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      91
      2211
    10. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      402
      2158
    Aihe