Olemme käyneet vuosi sitten Shanghaissa ja nyt olemme menossa uudelleen. Viime kerralla jäi kokematta luotijuna, joten nyt olisi tarkoitus matkata kentältä keskustaan sillä.
Lähteekö juna aivan kentältä? Viimeksi näin jotain kylttejä, mutta en muista minne osoittivat.
Entä mille metroasemalle juna tulee?
Sitten vielä kiinnostaisi mitä kivaa Shanghaissa on ostosten ja ostosten ja ostosten ja pearl towerin, joen alaisen tunnelin, eläintarhan, akvaarion, maailman korkeimman hotellin ym. lisäksi? Millainen paikka on Shanghain museo?
Luotijuna Shanghain kentältä
3
1049
Vastaukset
- 8542
Maglev-terminaali on ihan siinä lentoaseman vieressä, ei paha kävelymatka. Kaupungissa se tulee Longyang roadin asemalle, josta pääsee jatkamaan metrolla tai taksilla. Tuossa vähän metrokarttaa:
http://www.urbanrail.net/as/shan/shanghai.htm
Siisti kokemus matkustaa magneettijunalla 431 km/h, suosittelen. - Shanghaista
Menkaa kaymaan vesikaupungeissa, yksi esim. ZhuJiaJiao (lisatietoa loytyy ihan googlettamalla).
Shanghain museo on kaymisen arvoinen. Shanghai Grand Theatressa on myos mielenkiintoisia esityksisa, jos kulttuuri kiinnostaa. Kavitteko akrobatiashowssa? Yksi on Shanghai Centerissa Nanjing Roadin varrella.
Jos menet luotijunalla ja aiot jatkaa matkaa taksilla, niin pida huoli, etta hotellisi nimi ja osoite on kiinaksi kirjoitettuna mukana.- kippurasarvi
Kiitos molemmille, akrobaattishow olisi varmaan kiva ja museo pitää tällä kerralla nähdä.
Varmaan me sotketaan metrolla perille saakka, mutta varalta pitää olla hotellin nimi kyllä kiinaksi mukana. Viimeksihän me oltiin hölmöjä turisteja kun mentiin jonon vieressä seisovaan taksiin ja katsoin että mittari oli päällä ok, se vain naputti kolme kertaa nopeammin kuin piti... Huomattiin heti että kalliiksi tulee ja yritin osoitella mittaria ym. mutta kuskihan ei ollut ymmärtävinään. Kun ei tuntunut auttavan niin ajateltiin että olkoon p...kele. Ja kaiken kruunasi se, että kun kuski pyysi rahaa niin maksoin koko lystin ennen hotellin ovea. Eihän mun olisi tarvinnut kun venyttää maksamista ja kun laukkupojat olisivat tuleet niin olisi ollut hinta takuulla se mitä pitikin.
Tilastollisesti sitä kai turistia huijataan kerran joka matkalla, joten siinä meni se kokemus jo heti alkuunsa. Tai kaikki muu tapahtui sitten niin ettei huomattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502204Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11893Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut76873- 68853
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112795Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt46769Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49739Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9732vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22713Salaisuus rakas.
Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!47690