Excel rekkarista tuplat/duplicates pois?

Minulla on rekkari, jossa on yli 30.000 riviä.
Tuplia rekkarista löytyy yli 1.000 kpl ja nämä pitäisi saada pois jollain muulla tavalla kuin rivejä läpi kahlaamalla ja deletoimalla. Onko Excelissä jotain toimintoa jolla tuplat voi etsiä/poistaa??
33951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tiedot -> Suodata -> Erikoissuodatus ja täppä kohtaan "vain ainutkertaiset tietueet" ja OK.

Äänestä
  • Hienoa!! Näyttää toimivan. Löysin myös netistä monisivuisia englanninkielisiä ohjeita kaavojen tekoon myös, mutta tämä oli "hieman" yksinkertaisempi tapa hoitaa tämä!!

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Hienoa!! Näyttää toimivan. Löysin myös netistä monisivuisia englanninkielisiä ohjeita kaavojen tekoon myös, mutta tämä oli "hieman" yksinkertaisempi tapa hoitaa tämä!!

    Ja mahtoiko tutkia tiedoston sisällön?
    JK.Mulla olis sama nyt:

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Minulla on rekkari, jossa on yli 30.000 riviä.
Tuplia rekkarista löytyy yli 1.000 kpl ja nämä pitäisi saada pois jollain muulla tavalla kuin rivejä läpi kahlaamalla ja deletoimalla. Onko Excelissä jotain toimintoa jolla tuplat voi etsiä/poistaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu