ER-5

Millaisia kokemuksia er-5 visiireistä? viime kesän ajoin "nakuna", nyt tarkoituksena hankkia jonkin näköinen pleksi hieman tuulta ohjaamaan. Missään nimessä en halua sellaista korkeaa. Olen lyhyt kuski (160cm) ja luulempa että pienikin lippa riittää ohjaamaan suurimmat puuskat yli. Dodii, kokemuksia ja ehdotuksia ilmoille =)
51923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaihda koko pyörä. Katteet on mukava varuste,tekee matkaamisen paljon mukavammaksi. nakuvehkeillä voi olla äijä meininkiä mutta kunnollisilla katteilla paljon mukavampi ajella maantiellä.

Äänestä
  • En ole vaihtamassa pyörää pois, oon tyytyväinen erskan tarjoamaan kyytiin. Toiseksi en hae naku pyörällä mitään äijä meininkiä, naiskuski kun olen. Ajoasento mulla parempi tällä pyörällä ku katetulla kyykyllä, joten se koko katteisista.

    Äänestä

  • min kirjoitti:

    En ole vaihtamassa pyörää pois, oon tyytyväinen erskan tarjoamaan kyytiin. Toiseksi en hae naku pyörällä mitään äijä meininkiä, naiskuski kun olen. Ajoasento mulla parempi tällä pyörällä ku katetulla kyykyllä, joten se koko katteisista.

    Varustin pyörän pienellä Kapan airstar A200,sopivan kokoinen ja siinä on kallistussäätö.
    Tällä saa haettua tuulivirtaukset kohdilleen,helppo asentaa ja hintakin on kohdallaan.Edellisessä pyörässä oli isompi ja se veteli tuulen tuiverruksessa tai jos rekka ajoi vastaan,tästä viisastuneena hommasin uudenpaan tämän pienemmän eikä vetele.Olen ollut tyytyväinen,ja voin suositella muillekin kattamattomilla pyörillä ajavalle.

    Äänestä

Mulla oli korkeempi (n50 cm) tarvikevisiiri erkissä ja se kyllä toimi. Mä ajoinkin sillä paljon matkaa, joten oli hyvä. Visiiri tuli pyöräkaupan mukana ja paikoilleen jäi. Ei niin kaunis, mutta tehokas.
Voin lähettää s-postilla kuvia, jos kiinnostaa nähdä, kunhan ilmoitat sp-osoitteesi.
Joku moitti pappapleksiksi, mutta ei mua haitannut. Naiskuski minäkin :)

Mulla ei oo kokemusta matalammista visiireistä, mutta jotenkin tuntuu, jottei ne oikein toimi. Tiedä sitten.

Äänestä

Säädettävä MRA:N touringplexi oli meidän erkissä. Uskoisin, että parhaimmistoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


min kirjoitti:

Millaisia kokemuksia er-5 visiireistä? viime kesän ajoin "nakuna", nyt tarkoituksena hankkia jonkin näköinen pleksi hieman tuulta ohjaamaan. Missään nimessä en halua sellaista korkeaa. Olen lyhyt kuski (160cm) ja luulempa että pienikin lippa riittää ohjaamaan suurimmat puuskat yli. Dodii, kokemuksia ja ehdotuksia ilmoille =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu