"feikki" kattopalkki?

Pate_2x

Olen jossain tv-ohjelmassa nähnyt joskus sellaisen "vale"-kattopalkin, olisikohan tehty uretaanista.
Tuo oli ontto sisältä ja ulospäin aika lailla aidon näköinen hiukan oikean, kulahtaneen hirsipalkin näköinen.

Olisiko kellään tietoa mistä tuollaisia mahtaisi saada tai mistä niitä voisi kysellä?

Ideana olisi (ehkä) laittaa tuollainen kattoon, kun tulee yksi ei kantava väliseinä purettua pois. Näin ollen ei tarvitsisi heti uusia kahden ison huoneen kattoja, jos tuollaisen hinta ei olisi kovin paha.

Niin, toki ymmärrän ettei se ole sama asia kuin esim. aito hirsipalkki, mutta sellaista en ole nyt hakemassakaan. Tuollaisen asennus yms. olisi vain huomattavasti helpompaa :)

6

11347

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      Bauhaus myy.

    • Kiitos

      vinkeistä, täytyy tutustua noihin tarkemmin!

    • Remppamies

      10-lattiat ainaskin myy. Meillä tosin on tilaus ollut sisässä jotakuinkin vuoden päivät mutta eivät vielä ole toimittaneet.. Sanoivat että kun ei ole varastokoko niin voi vähän kestää..

      http://www.kymppilattiat.fi/

      • saa näitä

        Juu itse hain kanssa tuota tuotetta pitkään ennen kuin löysin täältä vinkkiä. Mieluummin hain kyllä Bauhausista ku jostain tuntemattomasta nettikaupasta, joka sijaitsee jossain Virossa ja toimittaa tavaraa "kerran viikossa" tai jotain. Eikä mitään varastosaldoja...huh huh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      325
      1414
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1132
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      108
      1008
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      797
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      672
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      76
      669
    Aihe