Kun löysin avioeroni jälkeen chatin, se tuli kuin tilauksesta täyttämään sosiaalisen elämäni tyhjiötä ja tuekseni henkisten voimavarjeni ollessa pakkasen puolella. Muutaman vuoden chattaamiseni saamapuolella ovat erinomaiset ystävyyssuhteet, joita on kertynyt sekä maili - että liveystäviksi. Ilman näitä löytämiäni ihmisiä en olisi nyt tässä, näin tasapainoisena ja monia hyviä tuttuja ja muutamaa hyvää ystävää rikkaampana.
Lukiessani pahan olonsa sättiin tai keskustelupalstalle purkavien kirjoituksia yritän ymmärtää heitä, heitä onnettomassa tilanteessa olevia, jossa itsekin viruin muutaman vuoden. Kuitenkin olen aivan varma, että kirjoittelu ei voi parantaa heidän oloaan kuten ei lukijoidensakaan, joten jo heidän itsensäkin takia sensuurin pitäisi olla järeämpää. Toinen asia, jota olen miettinyt omiin kokemuksiini peilaten; millä oikeudella elämänsä aallonpohjasa olevat kaatavat heikon hetkensä syyttömien tai ehkä samassa jamassa olevien niskaan? Kyvyttömyyttä asettua kaltaisensa asemaan vai itsekkyyttään? En voi millään hyväksyä selitykseksi sanojan sanojen vapautta.
Suurimmat lieveilmiöt ovat nähtävillä ikäryhmät-chattien sivustoilla, jossa kokoontuu monia saman ikäryhmän ongelmien kanssa painivia kirjoittajia. En halua osoittaa syytävää sormeani mihinkään tiettyyn ikäryhmään sanoessani, että seriffien läsnäoloa eräissä säteissä tulisi porrastaa niin, että hankalimmissa ryhmissä olisi valvoja paikalla lähes koko vrk:n ja vedoten muiden kirjoittajien viihtyvyyteen tulisi valvojilla olla yhtenäiset, tiukatkin säännökset aikuisten chataajien hiljentämiseksi. Osalla kirjoittajista vapaan sanan ja hyvien käytöstapojen merkitys on hämärtynyt ja siihen tulee palveluntuottajan seriffien välityksellä puuttua.
Puheenvuoroni päätän sanomalla: Elämä ei ole chattia, mutta osa elämää voi hetken aikaa - tai jopa kauemminkin, olla sitä ja siksi minuuttien laskeminen on turhaa; kaikella on ainansa ja paikkansa.
Chat-ystävät
6
1072
Vastaukset
- Nimetön
juu jooo turpa tukkoon
- uudet tuulet
Kirjoitus koski nimenomaan sinua ja kaltaisiasi. "Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa." =)
- the truth
Avioeron jälkeen, löysit chatin?? Etkö chattaillyt ollenkaan ennen eroasi?? Aloit chattaamaan, ja se auttoi, missä--siis oikeasti missä??? Pystyitkö todella käymään läpi eron tuottamat ehkä hyvinkin kipeät ja arat tunteesi tietokoneen välityksellä, näkymättömien ja tuntemattomien nikkien kanssa?? En voi millään tuota uskoa. Tunteiden puhuminen(kirjoittaminen) varmasti helpottaa sitä pahinta ahdistusta ja surua tm. tunnetilaa. Mutta on täysin mahdotonta kokea aitoa empatiaa "näkymättömien nikkien" kanssa.. Paitsi, jos kykenet luomaan ja uskottelemaan(valehtelemaan) itsellesi että sinusta todella välitetään chatissa..Luuletko oikeasti että kanssa-chattaajasi eläytyvät aidosti tunteidesi mukana, ja kykenevät samaistumaan kokemiisi tunteisiin??
Täyttääkö chat tosiaan sosiaalisen elämäsi tyhjiön??
Ei tarvitse kummoinen arvaaja olla, kun voi sanoa...
Olet läheisriippuvainen, ja hyvin tod.näköisesti tulet aina olemaan..Joskin kohde vaihtuu. Sosiaalinen elämäsi on nyt chatissa ja jossain miiteissä,onko sinulla muuta??(toivottavasti on) Ole varovainen, chat ei todellakaan voi täyttää ihmisen oikeita ja aitoja tarpeita sosiaalisessa elämässä. Ehkä hetkeksi, kuten mainitsitkin..Mutta, mitä siinä kohtaa teet kun chat ei enää riitä täyttämään tätä tyhjiötäsi?? Aviopuoliskosi ei ole enää läsnä, olet kenties chat-hurmoksessasi unohtanut kokonaan sen oikean maailman, ja sen sosiaalisen elämän mikä siellä on. Vai onko ollutkaan kohdallasi?? Ehkä aviopuolisosi on ollut ainoa ns."ulkopuolinen" elämässäsi...
Huomaatko mikä vaara on edessäsi?? Et varmaan, koska et edes halua nähdä totuutta..
No pieni vinkki, ÄLÄ ihmeessä odota että chattaaminen voi toimia "terapeuttinasi", ja sosiaalisen tyhjiön täyttäjänä loputtomiin..
Suuntaa katseesi oikeaan elämään, äläkä tietokoneen näyttöön. Pian elät täysin erakoituneena, vain chat ja "miitti-orgiat" ryyppäjäisineen seuranasi.
Toki, jos olet tähän tyytyväinen niin sitten ei mitään..
Kaikkea hyvää sinulle!!- Uudella puhdilla
En chattaillut ennen eroa. En tiennyt chateista yhtään mitään. Työkaverini näytti minulle Suomen chatin ja siitä se lähti. Eron jälkeen olin yksinäinen ja kirjoittaminen oli mukavaa ajankulua. Et tainnut lukea kovin tarkkaan, mutta kirjoitin "maili-ja liveystäviä" l. tarkoitin sillä kirjeenvaihtoystäviä ja silmästä-silmään-tuttuja ja ystäviä. Mistä ihmeestä sinä vedit kehiin pahansuopaisen kirjoituksesi chat- ja "miitti-orgioista" ja ryyppäjäisistä?
Ehkä sinä olet läpikäynyt kuvailemasi chatin lieveilmiöitä, mutta jätä yleistäminen pois.
Sinun käsityksesi chattaavista ihmisistä on perin suppea, mistä se juontaa juurensa? Minä olen kirjoitellut hienojen ihmisten kanssa ja tavannut heistä osan, säilönyt monia ajatuksella kirjoitettuja kirjeitä muistojeni laatikkoon.
Olen pahoillani, jos sinun kokemuksesi chatista ovat noin ikäviä ja se on rikkonut sinun ajatuksesi pirstaleiksi, koska minä uskon edelleen ihmisiin. Mutta toisaalta ymmärrän sinua: Niin metsä vastaa kun sinne huudetaan ja sinulla tuntuu olevan vielä asioita pahasti kesken. Rauha. Aikansa kutakin, sanoin. Pätee varmasti myös sinuun. - the truth
Uudella puhdilla kirjoitti:
En chattaillut ennen eroa. En tiennyt chateista yhtään mitään. Työkaverini näytti minulle Suomen chatin ja siitä se lähti. Eron jälkeen olin yksinäinen ja kirjoittaminen oli mukavaa ajankulua. Et tainnut lukea kovin tarkkaan, mutta kirjoitin "maili-ja liveystäviä" l. tarkoitin sillä kirjeenvaihtoystäviä ja silmästä-silmään-tuttuja ja ystäviä. Mistä ihmeestä sinä vedit kehiin pahansuopaisen kirjoituksesi chat- ja "miitti-orgioista" ja ryyppäjäisistä?
Ehkä sinä olet läpikäynyt kuvailemasi chatin lieveilmiöitä, mutta jätä yleistäminen pois.
Sinun käsityksesi chattaavista ihmisistä on perin suppea, mistä se juontaa juurensa? Minä olen kirjoitellut hienojen ihmisten kanssa ja tavannut heistä osan, säilönyt monia ajatuksella kirjoitettuja kirjeitä muistojeni laatikkoon.
Olen pahoillani, jos sinun kokemuksesi chatista ovat noin ikäviä ja se on rikkonut sinun ajatuksesi pirstaleiksi, koska minä uskon edelleen ihmisiin. Mutta toisaalta ymmärrän sinua: Niin metsä vastaa kun sinne huudetaan ja sinulla tuntuu olevan vielä asioita pahasti kesken. Rauha. Aikansa kutakin, sanoin. Pätee varmasti myös sinuun.Myönnän "ampuneeni yli" kirjottaessani esim. noista miiteistä jne..Eikä tarkoitus ollut tuota tekstiä sinulle suoraan kohdistaa, ei missään tapauksessa. Vaikka käytinkin kirjoituksessani "sinä-muotoa", niin kyllä ajattelin ihan kaikkia chatista lohtunsa hakevia.
Ilmeisesti olet kuitenkin osannut käyttää chattia "oikein". Kaiketi ajoin takaa asiaa, jossa ihmisellä ei enää ole muuta purkautumiskanavaa kuin chat, ja siitä olen edelleen sitä mieltä ettei se voi toimia pidemmänpäälle..Käytäessä läpi esim avioeroon liittyvää tunneskaalaa, joka jopa tutkimusten valossa on tällähetkellä toiseksi suurin "tragedia", minkä ihminen elämäsnsä aikana kokee.
Mutta ehkä sinäkään et voi väittää vastaan, että on ihmisiä joille chat tosiaankin on se "ainoa".
Ja ilmeisen järkevänä ihmisenä kenties sinäkin olet saattanut kokea huolta näistä ko. chateläjistä, joilla ei todellakaan ole mitään muuta..
Toisaalta, tuostakin asiasta voi löytää myös hyviä puolia. Parempi kaiketi chat, kuin murheiden ym. tunteiden hukuttaminen/tukahduttaminen esim. vaikkapa alkoholiin, saati huumeisiin.
Vielä, olen pahoillani jos sinua loukkasin kirjoituksellani..En sitä halunnut tehdä ja anteeksi pyydän tekstini lausemuotoa, joka kyllä antoi ymmärtää tarkoitukseni olevan "hyökätä" sinua vastaan.
Edelleenkin, kaikkea hyvää ja aurinkoisia kevätpäiviä sinulle!!
- zätiäine
Oikeastaa tää nyt ei liity suoranaisesti olleskaan tuohon sinun tekstiin, mutta satunpa tietämään että chat on myöskin saanut aikaiseksi näitä avioeroja!! Omassa tiedossani on kolme täysin "varmaa tapausta", jossa chattaaminen, miitissä "vieraissa" käyminen tm. tapailu tämän "chatystävän" kanssa onkii lopulta aiheuttanut avioeron!!
No, ehkei tällainen liitto luonnollisestikaan ole ollut toimiva sillä hetkellä kun ko. henkilöt ovat "hairahtaneet", se myönnettäköön.
Toisaalta, kaikissa näissä kolmessa tietämässäni tapauksessa ei myöskään nämä chatsuhteet ole kauaa kestäneet, ja kuinka ollakkaan...Tuleva "kokelas" löytyy jälleen mistäpä muualta kuin chatista. Ja valitettavaa, ja minun mielestä ikävää on se, että ko. henkilöt ovatkin pian "läpikäyneet" useita chatukkoja/akkoja. Epätoivoisia yrityksiä, ja säälittävää se ettei enää elämänkumppania kykene/saa muualta kuin chatista. Ja vielä ikävämmäksi asian tekee se, että ennenpitkää tällaiset henkilöt väkisinkin saavat itselleen sen "chat-kiertopalkinto-leiman" otsaansa.
Eihän tuo asia minulle kuulu, mutta mitä tätäkin keskustelua oon seurannu niin ei nuo puheet miiteistä jonkinsortin "orgioina" olekkaan aivan tuulesta temmattuja. Toki, varmasti suurin osa osallistujista menee pitämään hauskaa ja tapaamaan kavereitaan. Ja sitten on nämä muutamat, jotka katkerina koettavat saada wongattua jonkun chatkaverin punkkaansa. Ehkä raukkamaisinta ja onnettominta mitä tämän jälkeen tehdään, on että aletaankin sitten chatissa ylellä huutelemaan kuinka rakastuneita ollaan, ja pian heitellään "pilkkakirveitä" tälle hetkeä aiemmin niin ihanalle ihmiselle..
Toki, mikä olikaan se maailman vanhin ammatti?? Tässä vain se ero ettei ainakaan minun tietooni ei toistaiseksi ole tullut että ihan rahasta..
Sitten vielä, tätä "harrastaa" niin miehet, kuin naisetkin. Varmaan aika värikästä, mutta helvetin ahdistavaa elämää---luulisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi423880Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal393466- 703078
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912920Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no851914- 351908
- 241749
- 321693
- 291691
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231644