Lohko vai säteilylämppäri Avessa?

Saako uuteen Avensikseen kunnon lohkolämmittimen, ja jos niin mihin moottoreihin (bensat 1.6/1.8/2.0/2.4)?

Onko jossain tietokantaa nykyautoista ja lohkon asennusmahdollisuudesta? Ehdottomasti yksi auton valintaperuste muiden joukossa.

Ja jos joku ei vielä tiedä: säteilylämmitin vie kyllä sähköä mutta moottoria se ei lämmitä.
102801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vie se corollassani 400W vissin, eipä taloudellisesti paljon hetkauta.3 tuntia "abaut"
60senttiä.
Ainakin minulla säteilylämmitin lämmittä aivan hyvin ,joskin lämmitys aika hieman pitempi.

Äänestä
  • tarkoitit varmaan 3 tunnina aikana n. 6 centtiä (ei 60) 3h * 400w = 1,2 kWh

    Äänestä

Laita letkulämmitin, jos säteilylämmitintä et halua.

Äänestä

Taitaapa olla lohkolämmitin katoavaa kansanperinnettä, koska tuskin missään uudessa kevytmetallirakenteisessa moottorissa saa käyttää enää lohkolämmitintä. Vanhaan teknologiaan perustuvat moottorit ovat eri asia. Niitä tyypillisesti löytää ranskalaisista ja amerikkalaisista autoista joissa peruskonstruktiot ovat vanhoja.

Äänestä

Sellainen sun pitää ostaa niin saat lohkolämppärin kiinni.

Äänestä

Osta Matsta kuutonen. Siihen saa kunnon lohkolämmittimen ja kaikki muutkin nykyajan hienoudet tulee vielä varustelistalla kaupanpäälle.

Äänestä

Kysymykseeni en saanut selvää vastausta, ilmeisesti kuitenkin mihinkään uuden Avensiksen moottoriin ei lohkolämmitintä saa. Sääli, muuten vaikutti kiinnostavalta autolta.
Vastauksista voi päätellä ettei Toyota-kuskitkaan mitään valopäitä ole, vaikka hyvällä (kesä-)autolla ajavatkin.

Äänestä
  • Lohkolämmittimen tyypin perusteellako sä auton valitset?

    VVT-i koneisiin ei saa uppovastus -lämmitintä, ainoastaan säteily- tai letkulämmittimen. Letkulämmitin on käytännössä lähes yhtä tehokas kuin uppovastus.

    En nyt nää että voidaanko autot jakaa kesä- ja talviautoihin lohkolämmittimen perusteella. Mulla on Golf ja siihen ei saa myöskään uppovastusta ja kyseinen auto voitti 2005 talviautotestin, vaikka oli kylmä lämmityslaitteen osalta.

    Äänestä

  • Nykyaikaisissa autoissa on alumiinilohkot eikä niihin saa vanhanaikaista vesitilavastusta.

    Äänestä

Vaikka täältä http://www.defa.com voit katsoa ihan itse. Simmonen pötkylä se näyttää olevan joka tulee johonkin siihen kannen ja lohkon rajamaille. Ja lämmittää kyllä johtumalla, ainakin pääasiassa. Omassa oleva lohkon alaosassa oleva lättymalli jota ei enää näytä olevan defan mallistossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jeppe111 kirjoitti:

Saako uuteen Avensikseen kunnon lohkolämmittimen, ja jos niin mihin moottoreihin (bensat 1.6/1.8/2.0/2.4)?

Onko jossain tietokantaa nykyautoista ja lohkon asennusmahdollisuudesta? Ehdottomasti yksi auton valintaperuste muiden joukossa.

Ja jos joku ei vielä tiedä: säteilylämmitin vie kyllä sähköä mutta moottoria se ei lämmitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu