Moi! Onko kukaan rakentanut/rakennuttanut Aurora rinnetaloa? Kokemuksia? Hintapolitiikka? kiitos!
Kannustalo
?????
51726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riippunee paljonkin perustusolosuhteista, eli maansiirto ja -parannustöistä. Meillä kustannusarvioksi tuli keskivarustelulla n. 520000€. (Ei sisältänyt tonttia eikä sinänsä loppupeleissä melko edullisia liittymiä.)
Jos pyydät Kannustalon sellaisella asennussisällöllä, että siinä vähän pysyy vedet ja joskus jopa ilmatkin tarpeen mukaan sisä- tai ulkopuolella, niin johan maksaa! Tarjoavat oikeastaan vain raakileita vaikka esiteestä saa jopa sellaisen kuvan, että ikkunan päällä olevat verhotkin kuuluisivat sisältöön. Tutustukaa yläkerran (päädyn, sivujen ja yläpohjan) asennussisältöön tarkasti ennen kuin päätätte!!! Ne on vaan pikkusen vaikeampia ne ulkopuolien teot sieelä yläilmoissa, kun ei pelkkä pakkilaatikko jalan alle riitä. Ei kai siinä muuten mitään vikaa ole? paitsi kallis!
Vaikea tehdä yläilmojen laudotuksia -anna mun kaikki kestää. Oikeinko joutuisi jonkinmoisia rakennelmia jalkojen alle rakentamaan? Voi voi.
Monilla toimittajilla saadaan yläosat so niin pitkälle valmiina, ettei jalkojen tarvitse edes maalausta varten telineitä rakennella/vuokrata/siirrellä. Siellä ylhäällä työskentely on muuten (varsinkin vajaamiehisenä) todella aikaaviepää puuhaa. Mitä korkeampi talo, sen korkeammalle aina kapua sen väärimitatun otsa/aluslaudan kanssa - siitä sen 5mm taas lyhentämään. Täyspäiväiset asentajat ovat asia erikseen, joilla on vehkeet ja telineet kunnossa... Olet oikeassa kylä siinä mielessä, että mikään asia rakentamisessa ei ole ongelma, ellei siitä sellaista itselleen muodosta. Lopputulos on sitten valintojen ja kompromissien summa, jossa loppurivin yksiköt ovat sekä ecuja että hikeä. Niiden tasapainon joutuu jokainen itse valitsemaan.
Hei, kannattaako tommosia feikkejä jenkkilätyylisiä kartanovirityksiä lähteä virittelemään näille lakeuksille? No, tietysti, jos koko perhe kokoontuu aamiaispöytään yhteiselle koonfleiks ja mansikkahilloaamiaiselle. Mikä, ettei!