Millaisia nuo suzukin kaks tahti pelit on kestämään, ku itellä kokemusta vaan Hondasta... Kiinnostas tuo RM 250 2006 ,vaikka se ei biken tastissä pärjänny hyvin! Jenkit on aika paljo kehunu kuitemki pyörää ja sitä sais aika halvalla nyt joiltain kauppiailta. Kyllähän nuo kaikki uudet on tarpeeks hyviä ajaa harrastelijalle ,mutta miten on Suskan luotettavuus?
Suzuki RM 250 2006
2-stroke
31112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mulla on 2005 vuoden rm 250 ja se on kestäny nyt ihan hyvin. sitä ennen mulla oli suzuki -92 vuodesta vuoteen -01 ja eikä ollu mitään vikaa. pyörät toimi kuin unelmat.
Eiköhän kaikkien valmistajien 250cc 2-t mallit ole vuosien aikaan saatu suht kestäviksi, hyvin huollettuna tietysti. Aikoihinhan näihin ei ole tullut mitään isompia muutoksia ainakaan moottoripuolelle, mitkä vaikuttaisi kestävyyteen ainakaan huonontavasti. Enemmänkin pientä "viilausta" pakoaukonsäätimiin, kanaviin, kanteen, kaasariin ja putkeen, sähköpuolta unohtamatta. Osien vaihtokelpoisuuden eri vuosimalleissa näkee esim. tarvikekuvastoista. Itsellä RM250 -02 johon olen ollut tyytyväinen, vääntää hyvin ja helppo ajettava rungon/ jousituksen puolesta. Kestäväkin vielä. Huvittaa joskus lukea näitä testejä, joissa pyöriä laitetaan paremmuusjärjestykseen nopeimpien kierrosaikojen perusteella, erojahan on peräti joitakin kymmenyksiä?? Edes MM-tason starat ei pysty ajamaan korkeintaan 1-2 sekunnin hajonnalla olevia kierrosaikoja, krossiradoilla kun tuppaa olosuhteet muuttumaan jatkuvasti. Toinen asia mikä huvittaa, on kun 250cc 2-t pyörää moititaan "vähän tehottomaksi", voineeko monikaan kaveri vetää naru tiukalla edes kierrosta crossia? En minä ainakaan. Jäärata/supermoto on eri asia.
Oon samaa mieltä, että tolla mastercross testillä voi melkein heittää vesilintua!!! Erot on tosiaan pieniä uusissa pyörissä, ja siihen mikä on parempi ku toinen riippuu täysin omista mieltymyksistä... Transworldmotocross.com:ssa on hyviä testejä pyörästä ku pyörästä, ja vielä videon kera.. siellä ainakin kehuttiin tota uutta suisaa nimen omaan helpommaksi ajaa kun kilpailijota ,ja juuri se ominaisuus luotettavuuden ohella on tärkeä tämmöselle sunnuntai ajelijalle ku teho ei varmasti lopu minkään merkin 250cc 2t:stä