Canon....

Canon IXUS 330, kommentteja ja kokemuksia. Meinasin ostaa mausteeksi 64 Mt lisäkortin ja tupla akut.

kiitoksia jo etukäteen...

t: Kanuuna
4461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pari viikkoa sitten ostin Ixus 330-kameran, vara-akun siihen ja 64 MB muistikortin. Tyytyväinen olen, mutta eihän minulla ole kokemusta muista digikameroista. Valoisalla otetut kuvat ovat teräviä ja värit hyvät, hämärälläkin zoomilla otetuista saa kelvollisia, kun muokkaa ne photoshopilla.

Äänestä

samanlaisen pelin pari päivää sitten. Lisäksi ostin 128MB Kingstonin CF-kortin ja usb-väyläisen kortinlukijan (Sandisk). Käyttökokemuksia ei ole enempää ja malli perustui ihan lehtien vertailuihin. Päättelin, että tuo on sopiva kokoinen kamera ja ominaisuudet riittää tällaisen sunnuntaikuvaajan tarpeisiin.

Tuollaista tarviketta, kuin edullista kameralle sopivaa suojapussia kaipaisin. Tietääkö joku, löytäisikö mistään tuollaista edukkaasti? Ei oikein raatsisi maksaa jostain Canonin omasta pussista (SC-PS500) n. 40 euroa.

Vielä kun oppisi käyttämään tuota kameraa ja sen ohjelmia.

Äänestä
  • Minulle myivät samaisesta kameraliikkeestä vyölenkillä olevan kankaisen laukun, johon juuri sopivasti kamera mahtuu. (Tamrac-merkkinen) Muistaakseni maksoi 10 euroa. Ihan hyvä ja edullinen.

    Sama täällä, kun vain oppisi käyttämään tuota kameraa ja sitten vielä PC:n Photoshop5-ohjelmaa. Käsitteletkö sinä kuvia Photoshopilla vai millä?

    Äänestä

  • Irkku kirjoitti:

    Minulle myivät samaisesta kameraliikkeestä vyölenkillä olevan kankaisen laukun, johon juuri sopivasti kamera mahtuu. (Tamrac-merkkinen) Muistaakseni maksoi 10 euroa. Ihan hyvä ja edullinen.

    Sama täällä, kun vain oppisi käyttämään tuota kameraa ja sitten vielä PC:n Photoshop5-ohjelmaa. Käsitteletkö sinä kuvia Photoshopilla vai millä?

    Löysinkin ihan hyvän kangas-laukun kameraliikkeestä. Pitäisi olla kosteutta hylkivääkin. En jaksanut etsiä sen enempää, maksoi n. 20 euroa ja vaikuttaa ihan hyvältä. Ja jos olisi tilannut jostain netistä, niin toimituskulutkin olisi jotain maksaneet.

    En ole mitenkään vielä kuvankäsittelyä enempää miettinyt. Tuota PaintShopPro 7.02 versiota olen tuossa kokeillut vähäsen ja saattaa silläkin jotain saada tehtyä noille kuville.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seiska(E32) kirjoitti:

Canon IXUS 330, kommentteja ja kokemuksia. Meinasin ostaa mausteeksi 64 Mt lisäkortin ja tupla akut.

kiitoksia jo etukäteen...

t: Kanuuna

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu