Kertokaahaan mielipiteitänne/kokemuksianne prismojen ja citymarkettien suksista. Ovatko sukset olleen samanlaiset kuin jostain urheilukaupasta ostetut vai onko ollut jonkinlaista eroa? Kertokaa myös hinta eroja.
Thanks :D
Thanks :D
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos käyt 1-3 kertaa talvessa hiihtämässä niin kannattaa. Jos käyt vähänkin enemmän niin osta urheiluliikkeesstä (osaavasta sellaisesta) noin 200 euron paketti. Näin nautit hiihdosta kunnon vehkeillä.
Markettisuksien pohjat ovat sellaista kuttaperkkamuovia, että niitäpä ei juurikaan voidella. Siteet, monot ja sauvat niissä on ihan ok tavaraa, mutta sukset ovat pääsääntöisesti huonot.
Hyvän ja huonon suksen erottaa pohjasta: ämpärimuovi kiiltää jo kaupassa, kunnon suksi vasta voitelun jälkeen. Kaupassa kunnon suksen pohja on melkein mattasävyinen.
löytyy prismasta ,kattelin niitä,ja valikoimaakin näytti olevan.Ei varmaan olis
hullumpi vaihtoehto.
toi madden prismamalli maksaa??
hinta sanoo sen kannattaako ostaa!!
ollut,mutta olisin saanut hlö alet.
En muista varmasti,mutta n. 250,- siteineen ?
Myyjäkin puhu ihan viisaita.
Tiedä häntä onko noi jo hommatut fisun rcs
sen paremmat,makso n.100,- enempi.
Muitakin oli (luokitus 11-8?).
Prismaa varten tehtyä Prisman mallia ei tietääkseni ollut.
oliko se madde hypersonic vai ultrasonic??..
kun oli merkkikin vähän outo,sanoisin kuitenkin
että punainen.Täänyt ehkä vähän turhan epämääräistä,mutta voin käydä tarkentaan seuraavalla kauppareissulla.
Jäi vähän itseenikin vaivaan.
luulisin että samoja suksia ovat kuin urheiluliikkeissä, mutta jos et tiedä mitä olet ostamassa niin jätä silloin ostamatta, suksien valinta kun ei ole helpoimmasta päästä ilman asian mukaisia laitteita tai/ja asiantuntijaa
Ainakin Oulun Limingantullin Prismassa oli hyvä valikoima Peltosia, kotimaassa valmistettuja laatusuksia. Puhun kokemuksesta.
esim Ykkösurheilusta, pääkaupunkiseudulla, sain Acadiat halvemalla..
ja yleensä urheiluliikeistä saa sitten tingattua koko paketin.. ja vähä voiteitakin ym. mukaan.
ja asiantuntemus parempi.
kiitoksia vastauksista. olenkin tässä kierrellyt marketteja ja urheilukauppoja ja olen päätynyt ostamaan suksipaketin urheilukaupasta...ehkä se on parasta.