Miten se oikein tehdään, olen kuullut että laittamalla hiekkaa putken sisälle ja kuumentamalla putki saadaan taipumaan.. olisko kellään kokemusta tästä, putki olisi esim. 50 mm 1,5 seinämällä oleva huonekaluputki.
Putken taivutus
4
4625
Vastaukset
- Alien
Putken täyttäminen hiekalla (ja päihin lyödään puutulpat) perustuu siihen, että putki ei silloin pääse menemään "lyttyyn" taivutettaessa.
Aikoinaan 80-luvulla oli Wheelsissä artikkeli putkien taivuttamisesta. Siinä neuvottiin suosiolla lainaamaan putkentaivutukseen tarkoitettu hydraulinen työkalu. Vaihtoehtoisesti taivutuskohdan voi merkitä valmiiksi putkeen ja marssia ammattimiehen pakeille. Ei luulisi, että pelkkä valmiiksi merkityn putken taivutus kestää ammattimieheltä kovin kauan, jolloin hintakin lienee kohtuullinen?- sh
joo samaa mieltä olen.pienemmän putken taivutus tolla tekniikalla onnistuu vielä aika kivasti tai pienen taitoksen teko isoon putkeen,muuten saa kyllä tohottaa pillillä korvat punasina ja lopputulos saattaa olla "harmittava".
- Putkonen
tämäkin. Lämmitä sisäkurvin puolelle punainen raita ja taivuta vähän, jolloin putkeen pitäisi pullahtaa vekki. Tekemällä vekkejä tarpeeksi, saadaan mutka aikaiseksi. Jälki saattaa olla sellainen, ettei mielellään laita näkyvään paikkaan, mutta tasaisesti vekittämällä taitava saattaa saada siistinkin jäljen.
- Esko
Kiitoksia vinkeistä.
tietenkin helpoin tapa olisi käydä taivuttamassa putki jossain pajalla, mutta halua olisi kokeilla miten se oikein onnistuisi.. aikaa kyllä on.
Eli mulla on käytössä hydraulinen taivuskone, jolla ei tee hevon p**tä, taivuttaa putken tehokkaasti luttuun, vissiin tarkoitettu paksuseinämä putkille.
Olen kokeillut hiekalla, siten että hitsataan putken päähän tulppa ja toiseen päähän mäntä mitä voidaan kiristää taivutuksen aikana, koska putken tilavuus muuttuu taivutuksen aikana, ja sitten kuumennusta.. tarvii olla monta ukkoa taivuttamassa, ei hyvä.
Lisäksi olen kokeillut kuumentamalla sisäkurvia suikale kerrallaan.. onnistuu mutta ulkonäkö on mitä hirvein.
Olen rakentanut tässä samalla pokkari mallista taivutuskonetta, missä putken sisällä samalla kulkee tuurna (teräspallo), tämä vaikuttaa kaikkein lupaavimmalta, lestikin on pirun tarkka, mutta tässä taas on ongelmana se että mihin tämän saa pultattua kiinni... työpöytä irtoaa lattiasta samantien.. vielä täytyy kehitellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244636- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483095- 542667
- 512599
- 2052597
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522328
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081529