Vierityspalkki taulukkoon?

Löysin minulle uuden tavan tehdä sivuja, nimittäin PSP:n ImageSlicer. Tässä yksi kuva jaetaan taulukkoon ja sitä sitten syntyy kotisivut.

Kysyisinkin, että onko taulukon soluun mahdollista laittaa vierityspalkkia. Framet on niin hankalia ja tämä ImageSlicer tekee nämä sivut niin helposti taulukon muodossa.

DreamWeaver luulee I-Slicerin taulokossa olevia kuvia imagemapiksi, joten sieltä ei vastausta löytynyt.
2264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

duoda duoda..

itse käytän kyllä jokseenkin samantapaista tekniikkaa.. teen tosin layoutin sivusta photoshopilla josta sitten leikkaan irti tarvittavat kuvat oikean kokoisina.. ja liitän taulukon solujen taustakuviksi..

kannattaa kuitenkin muistaa että ei sitä koko sivua niillä kuvilla sitten kannata tehdä.. eli käyttää mahdollisuuksien mukaan taulukon värimäärityksiä apuna.. siitä on kai turha jauhaa..

taulukon soluun ei vierityspalkkia saa.. paitsi iframen avulla.. mutta ne viritykset nyt näkyvät miten näkyvät eri selaimilla.. ei hyvä idea siis..

kannattaisi suunnitella sivut niin.. että ei tulisi tarvetta scrollaamiselle, jos tämä nyt ei kuitenkaan ole mahdollista niin sitten koko sivun.. eli taulukon tulisi skaalautua tarvittaessa tekstin mukaan.. tässä sitten taas kannattaa huomioida grafiikka.. eli jos sivun layoutin oletuksena on että sivu on vaikkapa 400 pikseliä korkea.. niin mitä tapahtuu jos sivusta tuleekin 700 pikseliä korkea.. kuinka hieno ulkoasu sitten räjähtääkään käsiin siinä vaiheessa.. nämä on näitä suunnitteluteknisiä juttuja.. eli tarkkaan kannattaa miettiä miltä sivu tulee näyttämään kaikissa olosuhteissa..

tulipahan taas selitettyä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


o_o kirjoitti:

Löysin minulle uuden tavan tehdä sivuja, nimittäin PSP:n ImageSlicer. Tässä yksi kuva jaetaan taulukkoon ja sitä sitten syntyy kotisivut.

Kysyisinkin, että onko taulukon soluun mahdollista laittaa vierityspalkkia. Framet on niin hankalia ja tämä ImageSlicer tekee nämä sivut niin helposti taulukon muodossa.

DreamWeaver luulee I-Slicerin taulokossa olevia kuvia imagemapiksi, joten sieltä ei vastausta löytynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu