eli...mul alko tänää virtsatietulehdus..ja lekuriin mä pääsen vasta huomenna..kusella käynti sattuu ihan HELVETISTI...tuntuu ku jotai palavii neuloi ängettäis sinne...ja joka kerta sattuu enemmän..ja mä tiiän et pitää juoda paljon vettä, mutku mä en oikeesti pysty käymää kusella..mä tyylii irvistelen ja kiemurtelen ja puren paidan kaulusta..ja ainaku tuun vessast mutsi lohduttaa et älä itke...et auttakaa please!!!!!sattuu!!!!!!!!!
Mä en kestä enää...
Neulatyyny
9991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mä ymmärrän sua OIKEIN hyvin!!! mul on ollu noit alapää ongelmii koko elämäni enkä vieläkään päässy niist.. virtsatien tulehdus on ollu varmaan 10 kertaa!!!!! :) kärsitään yhdessä!!!
Kokeilepa valkosipulia.;)
Ei auta heti mutta... Syö C-vitamiinia. Tabletteina siis. Voi ottaa runsaastikin, yliannostuksesta ei ole vaaraa. Esim. 4x päivässä 500mg. Happamoittaa virtsan jolloin bakteerit joutuvat koville.
Toinen juttu: jos kipu on tosiaan kovaa, sinun pitäisi mennä päivystykseen HETI ja VAATIA kivunhoitoa ja apua. Sitä saa mutta pitää itse hakea ja vaatia. Ei tuollaisesta tarvitse kärsiä mitään vuorokautta, sitä varten on päivystys ja kipulääkkeet/katetrit olemassa.
aika huono hoitsu olet.. Mitään vitamiinejakaan EI SAA ottaa liikaa! joistakin voi saada yliannostuksen ja vaikka ei saisikaan niin ei ole mitään hyötyä ottaa niitä enempää ku suositellaan koska keho ei käytä kuin sen tietyn annoksen päivässä ja se ei ole paljoa! riittää että syö vaikka omenan päivässä!
Kyllä C-vitamiinia voi huoletta ottaa aika paljon enemmänkin kuin sen verran mitä elimistö tarvitsee. Se on vesiliukoinen vitamiini, mistä johtuen sitä ei varastoidu elimistöön ja näin ollen sitä on vaikea saada niin paljon, että siitä olisi elimistölle haittaa. Se tosiaan happamoittaa virtsaa kuten tuo hoitsu kirjoitti, mutta jotta se niin tekisi, sitä pitää nimenomaan saada enemmän kuin sen verran mitä keho sitä käyttää. Ainoastaan ylimääräinen C-vitamiini, mitä keho ei siis käytä, päätyy virtsaan ja tekee siitä näin ollen happamampaa. Jos saa C-vitamiinia vain sen verran mitä elimistö sitä tarvitsee, virtsa ei ole sen happamampaa kuin ilman C-vitamiinia.
C-vitamiinia saa ottaa grammakaupalla päivässä ilman yliannostuksen riskiä. Ainoastaan jos on kärsinyt munuaiskivistä sitä ei tulisi ottaa jumalattomia annoksia.
Esim. 500mg x 4 päivässä on ihan ok annos ja auttaa virtsatietulehduksiin, tai tarkemmin sanottuna siihen että eivät uusiudu yhtä helposti. Olemassa oleviin tulehduksiin auttaa ainoastaan antibioottikuuri.
Juuri se oli pointti että kun elimistö ei tarvitse C-vitamiinia, loput poistuvat sieltä. Ja koska C-vitamiini on nesteliukoinen vitamiini, ne poistuvat virtsaan. Ja koska C-vitamiini = askorbiinihappo, se on siis happoa. Ja koska on happoa, se happamoittaa virtsaa. Koska virtsa happamoituu, tietyssä PH:ssa elämään tottuneet bakteerit alkavat voimaan todella huonosti eli niiden kasvu hidastuu tai kokonaan loppuu.
Vesiliukoisten vitamiinien kohdalla yliannostusriski on mitätön, vaikka vetäisi purkillisen ko. pillereitä. Ongelmia aiheuttavat rasvaliukoiset vitamiinit jne. jne. Niitä ei pidä ottaa yliannoksia, joskin on erittäin kyseenalaista paljonko niistä oikeastaan imeytyy ruuansulatuskanavan kautta elimistöön. Pienet lisät eivät ole ainakaan haitaksi, esim. 1-2 multitabsia päivässä, jos muuten on terve.
Monipuolisesta ravinnosta saa tarvittavasti vitamiineja mutta ongelmana on että ravinto on ÄÄRIMÄISEN HARVOIN monipuolista kenelläkään ihmisellä. Se tarkoittaisi että samalla viikolla ei syö koskaan kahta kertaa samaa ruokaa suurinpiirtein jne. Käytännössä ainoa missä tuo monipuolinen vitamiinien saanti jne. on taattu on laitosruokailussa, esim. koulut ja sairaalat, koska ne ruoat ja annokset on mitoitettu sellaisiksi että tarvittavat ravintoaineet ja rasvahapot tulee saaduksi reippaasti. Muualla noin ei ole koska ravitsemusterapeuttia ei ole tekemässä sapuskoja. :)
Kuinka voi päästä lääkärille vasta päivän päästä ?...
lääkäriin voi päästä vasta päivän päästä siksi, että täällä on sellaset lääkärit, että ne ei ole illalla töissä, vaan pitää mennä huomenna.mutta nyt olen käynyt jo lääkärissä!!mut olo on edelleen hirvee...
Kerran menin päivystykseen ja kysyin pääsiskö lääkärille, näytin muuten todella surkealta päältä päin, no vastaanoton täti sano suoraan tuu huomenna. Ei edes kysynyt mikä hätänä.
Sitten kiehahti, kiehuin muutenkin kuume pyöri 40 asteessa. Huusin "perkele mulla on 40 asteen kuume ja epäilempä keuhko kuumetta saatana" siihen voimat loppu.
Sitten täti hätkähti ja pääsin lääkäriin parin minuutin päästä.
Ja olin diagnosoinut itseni oikein vasemmassa keuhkossa oli jotain röntgenkuvassa.
3 eriä antibioottia kokeilin, "kolmas kerta toden sanoo"