Jäin työelämästä pois 2003 helmikuussa,sairauteni takia;olen "hengenvaarallinen työssäni"!
Hain eläkkeelle,en päässyt,3 kertaa valitin,mutta joulu viikolla tuli eläkelautakunnasta lopullinen kirje,johon ei voi valittaa,kielteinen sekin!
Eläkevakuutus yhtiöni lupaa tukea uudelleenkoulutustani,mutta olen kieltäytynyt uudelleenkoulutuksesta,senkin takia,koska vuonna 2002 olin koko vuoden vuorotteluvapaalla ja suoritin erään ammattitutkinnon,enkä ole ko. koulutuksen jälkeen tehnyt päivääkään ko. työtä!
Ikää minulla on 45.
No,ei tässä varsinaisesti ole asian ydin,jota tällä kirjoituksella ajan takaa!
Vuonna 2004 minulla tuli avioero,jouduin asunnottomaksi,minulla oli tiedossa kaupungin ja erään asuntosäätiön asunto,muttei sosiaalihuolto auttanut minua takuuvuokrien maksuun,vaan sosiaalitantta sanoi,että alkoholistien asuntolaan asumaan,mikä olisi minulle raittiille miehelle oikea paikka!
No,menetin luottotiedot,vaimon sairastuttua syöpään v. 2000,kun olin pois töistä n. 4-6kk ko. vuonna,vaimoni hoitojen aikana;pahoinvointi lääkkeet yms. lääkekulut rasittivat myös talouttamme!
No,en saanut asuntoa Suomesta luottotieto häiriöni takia,muutin Espanjaan.
Olin muutaman kuukauden siellä,palasin takaisin,no sama homma jatkui...
Sitten palasin ex-vaimoni kanssa yhteen,sain puhuttua,että hän ottaa vuorotteluvapaata ja lähdetään Espanjaan lomalle ja samalla odottamaan eläkepäätöstäni sinne!
No,erehdyin postittamaan ammattiliitolle kirjeen,sieltä siis sen "työtön,työtön-lapun",koska Kela ei enään maksa sairaspäivärahaa,vaan minun täytyy olla työttömänä työnhakijana,vaikka olen työkyvytön!
No,liitto ei maksanut minulle rahaa,kun ne näkivät Espanjan postimerkin ja leiman,jouduimme palaamaan takaisin,koska minun täytyy olla työmarkkinoiden käytettävissä työkyvyttömänä!!!
Nytten kohta minulla loppuu ansiosidonnainen päiväraha ja suunnittelin että perustan yrityksen ja kävin kysymässä starttirahaa,tulos; en saa,jälleen syynä luottotiedot!!!
Minusta on tullut yhteiskunnan vihollinen,kun yhteiskunta on kohdellut minua ja vaimoani todella huonosti!
Olen ollut yhteiskunnan auttaja monella eri saralla jo vuodesta 1972 lähtien ja mukana kotikaupunkini kunnallispolitiikassa 20 vuotta,istuen eri lautakunnissa,
Eniten ottaa päähän se,että yhteiskunta on aina hädän ja katastrofien tapahtuessa tarvinnut apuani,mutta kun itse tarvitsen apua,ei yhteiskunta auta!!!
Olenkin sanonut useammalle,että Suomi on pahoinvointi valtio,eikä hyvinvointi valtio!!!
Ei tässä maassa kannata elää,kaikki kallista ja koko Suomi kohta konkurssissa!
Äkkiä pois tästä maasta!
En ole ainoa tämmöisen kohtelun saanut.
Toivoisin,että ihmisten olot paranesivat Suomessa,ettei meitä hyvin katkeria ihmisiä syntyisi lisää päivä päivältä!!!
Koettakaa poliittiset päättäjät ja presidentti tehdä asian eteen jotain,muuten oman maan kansalaiset nousee kapinaan!!!
Suomalainen yhteiskunta
3
581
Vastaukset
- tappis
Jokaisen kannattaa miettiä tarkasti, että ketä äänestää vaaleissa.
Suurin osa suomalaisista ilmeisesti haluaa kärsiä. Vittu... - ex raataja
juttua.. Yritys keikahti, hirveesti kaikkea ulosotossa, vaikka laskin että olen maksanut veroina valtiolle nykyiset velkani moninkertaisina. Mutta tässä on kiitos kun joskus on auttanut yhteiskuntaa ja nyt itse epäonnistunut... Kukaan ei auta.
Mieli tekis ruveta anarkistiksi... Toisaalta voimat on finaalissa eikä jaksais enää taistella tuota hirmukoneistoa vastaan- yxi
Sellainen tämä hyvinvointivaltiomme on. Ammattipummeille kyllä riittää ties mitä etuuksia, mutta kun tavalliselle ihmiselle sattuu vastoinkäymisiä, ne on kaärsittävä itse yksin.
Paljon parjatuissa Yhdysvalloissakin tunnetaan henkilökohtainen konkurssi, eli ylivelkaantuessa koko omaisuus otetaan ja jaetaan velkojille, jonka jälkeen on vapaa aloittamaan elämän uudestaan ilman velkoja. Suomessa ne velat joita ei varallisuus kata jäävät edelleen voimaan konkurssin jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652855
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151485
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281458