Olen mielestäni oikeaoppisesti (Työkalut/Internet asetukset/Käytä nykyistä sivua) vaihtanut aloitussivuksi Suomi24.Mutta kun käynnistän koneeni seuraavan kerran on siellä taas se vanha sivu!!!! Mistähän tämä johtuu ja miten saan SEN korjattua??
Neuvosta kiitollinen!!!
Neuvosta kiitollinen!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sulla taitaa olla kotisivukaappari koneella.
Onko virustorjunta- ja palomuuriohjelma päivitetty?
Onko päivitykset asennettu WindowsUpdatesta?
Oletko skannannut koneesi vakoiluohjelmien poisto-ohjelmilla, esim. Ad-Aware, Ewido anti-malware?
Ad-Aware SE:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/adaware.htm
Ewido anti-malware:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/269186
Kokeile noiden jälkeen (jos ongelma jatkuu) CWShredder -ohjelmaa, joka löytyy asennus- ja käyttöohjeineen tuolta:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/cwshredder.htm
PS. Suosittelen asentamaan koneelle SpywareBlaster -ohjelman, joka estää seuranta- ja vakoiluohjelmia asentumasta koneellesi.
(Se ei siis puhdista tai poista spywareja, mutta se estää niitä asentumasta koneelle.)
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
tuon jälkeen painaa hiirellä -ok-
eli
http://www.suomi24.fi/
Veikkaan että, et kirjoittanut. Selaimesi on näköjään Explorer, kun käytit termiä Internet asetukset, Firefoxissa se on Asetukset.
Kirjoita siis tuo osoite täydellisenä, ja sen jälkeen klikkaat "Käytä" ja "OK".
Jossakin on lukitus päällä, tässä yksi aikaisemmin kirjoittamani neuvo, olisiko apua?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000013196986#22000000013196986
Vastauksestasi voin päätellä että noilla ohjeilla todennäköisesti homma alkaa pelittää!!
En ole päässyt vielä kokeilemaan ko.konetta kun se ei ole mulla kotona, vaan toisessa osoitteessa. Torstaina sen sitten näkee!!
Kirjoitin tuossa myöhemmin myös maili ongelmista. Kysyin ensimmäiseksi Elisalta mikä mättää! He eivät osanneet sanoa syytä, vaan pyysivät soittamaan Mikrosoftille. Eipä tullut vastausta sieltäkään. Lopuksi soitin Acerille. Sama juttu - sormi nenään meni. Nyt luotan enään Justiinan antamiin neuvoihin. Katsotaan miten äijän käy!! Kiitos joka tapauksessa neuvoistasi!!!
vielä, että mikä sivu sieltä aukeaa?
niin tiedetään, että onko kotisivukaappari vai ei.
Kone on Acer ja kun kytkin sen nettiin niin Acerin oma sivuhan se tietysti sinne ensimmäisenä aukesi. Se on nyt "tarrannut" tosi kipeesti eikä salli muiden sivujen tulla aloitussivuksi!!!
Toinenkin ongelma on, liittyisköhän sekin tähän! Kun laitoin Outlook Expressin tilit, niin posti lähti toimimaan, mutta tässä on sama juttu kuin aloitussivussakin, että kun sitten aukaisee koneen uudelleen, niin tilitiedot ovat poissa. Samoin katosivat saapuneet postit!!!!! Tässä hölmönä ihmettelen!!!
justiina täti anto ohjeen. Eikös kelpaa. justiinatädin ohje?
sitten muista pistää käytä ok.
ollaanpas sitä vihaisina, eihän kysyjällä välttämättä ole F-securea käytössä.
No, toivottavasti saa kuitenkin sivun vaihdettua.
selvästi piruilee...ihastunut Justiina-tätiin..
justiinsa, pysytäänpäs nyt vain asiassa ja aisoissa :o)